Ahogy az ukrajnai háború új, még pusztítóbb szakaszába lép, úgy rombolja le a józan ész által létrehozott – egyébként nagyrészt a hidegháború idején felállított – hadviselési korlátokat. Az orosz és a nyugati oldalon is nagyon erős a késztetés arra, hogy a felesleges raktárkészleteket, a morálisan és-vagy fizikailag is elavult fegyverrendszereket felszámolják. A fegyverkező, viszont pénzszűkében lévő Európának és Oroszországnak ehhez kiváló lehetőséget kínál az orosz–ukrán háború.
A minap Oroszország nyíltan beismerte, hogy a korábban tiltott kazettás lőszerekkel intézett támadást egy ukrajnai támaszpont ellen, ahol az ukrán hadsereghez rendelt moldáviai katonák állomásoztak – és haltak meg a fél négyzetkilométeren szétszóródó töltetek szilánkjaitól.
Sandu egy olyan háborúba küldte a katonáinkat, amelyhez semmi közünk
– kommentálta a hírt egy ellenzéki moldáviai portál. A három balti ország, más NATO-tagokkal együtt a minap mondta fel a gyalogsági taposóaknákat betiltó nemzetközi megállapodásban való részvételét. Nagy tempóban folyik a nukleáris és nem nukleáris, de szükségtelen szenvedést okozó fegyverekre vonatkozó, korábbi tilalmi szerződések felmondása, a korábbi tabuk felszámolása, amit egyes elemzők a világháborús helyzet előkészületeiként értékelnek. Újabb beláthatatlan távlatok nyíltak a kreatív hadmérnökök előtt, akik most szinte minden korlátot lebontva mutathatják meg a világnak mind az ukrajnai, mind a közel-keleti háborúkban ötletgazdagságukat, amellyel még pusztítóbb módon tudnak katonákat ölni, gazdasági objektumokat megsemmisíteni.
Orosz részről jön az iráni eredetű, orosz és kínai hadmérnökök által továbbfejlesztett, már sugárhajtású Gerany-3 drón, amelyre a korábbi légcsavaros Gerany-2-esekhez hasonlóan felapplikálják a morálisan elavult, de a légi közelharcban még kiválóan felhasználható, leselejtezett, majd a katonai raktárak mélyéről előkapart, leporolt szovjet levegő-levegő rakétákat.
Ebben a folyamatban
Mindemellett Amerika létre akar hozni egy az izraelihez hasonló lég- és rakétavédelmi országos rendszert. A két legnagyobb hadiipari vállalata, a Lockheed Martin és a Boeing máris jelentkezett a projektben való részvételre. Ám az USA roppant bonyolult területi viszonyai, a sok, különböző jogi-gyakorlati módon Amerikához kötődő területe nagyon megnehezítik az általános, átfogó rakétavédelmi rendszer kiépítését.
A projektet támogatja az amerikai elnök is, a megvalósítás azonban meglehetősen bonyolultnak ígérkezik. Az ilyen védelmi rendszerek területeket óvnak az ellenséges támadóeszközöktől, mindenekelőtt az interkontinentális ballisztikus rakétáktól.
Az USA területe viszont hatalmas, nem beszélve az Államokhoz kötődő részekről.
Ezek közül a legfontosabbak: Puerto Rico (a Karib-tengeren, a Dominikai Köztársaság mellett), az Amerikai Virgin Szigetek (a Karib-tenger keleti karéjszigeteinél), az Amerikai Samoa, az Északi Mariana Szigetek és Guam (valamennyi a Csendes óceánban, több ezer kilométerre az anyaországtól).
Ráadásul a Vaskupola (a legalább háromrétegű izraeli lég- és rakétavédelmi rendszer gyűjtőneve) sem százszázalékos. Hatékonysága 85-90 százalékos lehet a legutóbbi iráni támadások tapasztalatai alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.