Az Opus Global megvásárolja a Tigáz Földgázelosztó Zrt. 49,57 százalékos részesedését a svájci bejegyzésű MET Holding AG-tól – jelentette be a pesti börzén jegyzett társaság. Az ügylet lezárására a hónap végéig sor kerülhet, ha megkapják hozzá a versenyhivatali jóváhagyást.
A hazai gázvezeték-üzemeltetők közül a Tigáz az egyik legeredményesebb, 2019-ben az árbevétele 32 milliárd forint, az üzemi eredménye 6,7 milliárd forint, az adózott eredménye pedig 2,3 milliárd forint volt. A társaság több mint 33 ezer kilométernyi gázvezeték-hálózatot üzemeltet, amellyel mintegy 1,2 millió háztartást lát el 1092 településen – kommentálta a megállapodást a Portfóliónak adott interjúban Dzsubák Attila, az Opus vezérigazgatója. Mint kifejtette, cége decemberben kötelező érvényű ajánlatot tett az E.ON-nak a Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlására is, amelynek működési területe hasonló a Tigázéhoz, így a szinergiák kihasználása is indokolja a gázszolgáltató megvásárlását. A csoport stratégiai célja ugyanis, hogy a hazai energetikai piac meghatározó szereplőjévé váljon. A Tigáz-részesedés vételárát nem közölték a felek, azonban Dzsubák Attila annyit elárult, hogy az ügyletet a vagyonkezelési portfólió egyes elemeinek eladásából, illetve a Magyar Nemzeti Bank Növekedési kötvényprogramjának keretein belül kibocsátott kötvényekből fedezik. Az egyik ilyen vagyonelem, a Jarlene Energy Kft. MET Holdingnak történő – már korábban bejelentett – értékesítésével kapcsolatban az Opus most közölte, hogy az üzletrész adásvételi szerződése március elsejéig visszamenőleg hatályba lépett, mivel a tranzakció bejelentésének tudomásulvételét az Innovációs és Technológiai Minisztérium csütörtökön visszaigazolta. Az eladott kft.-vel együtt a vevőre szállnak át a Somogy megyei Buzsákon tervezett napenergia-projekt jogai, valamint közvetetten a Buzsák Land Kft. és a Green Arctech Kft. kizárólagos tulajdona is.
A korábbi információkhoz képest változás lesz a Titász-felvásárlásban, eredetileg ugyanis a szolgáltató részvényeinek százszázalékos megvásárlását tervezte az Opus, de a mostani bejelentése szerint a Tigáz-pakett megszerzése miatt csupán az 50 százalékát veszi meg. Minderre tekintettel az Opus a Status Energy Kft.-vel 50-50 százalékos tulajdoni hányaddal megalapítja az Opus Energy Kft.-t, amely a Titász százszázalékos tulajdonosa lesz.
A bejelentések után az Opus részvényei pénteken 6 százalékkal, 265 forintra drágultak, de ezzel együtt is 8,6 százalékos mínuszban vannak az idén.
A gázszolgáltató
32
milliárd forintos bevétellel
zárta 2019-es üzleti évét
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.