Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter. A helyzetet tetézi, hogy az Európai Bizottság úgy tárgyalt Kijevvel, hogy annak tartalmáról nem konzultált a tagállamokkal. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető rámutatott, hogy az Európai Bizottság a gazdák háta mögött elvi egyezséget kötött Ukrajnával a 2016 óta meglévő kereskedelmi megállapodás felülvizsgálatára.
Látva a konkrét számokat, kétség sem férhet hozzá, hogy Brüsszel ismét elárulta és hátba szúrta az európai gazdákat, hiszen a javaslat megint Kijevnek kedvez.
A megállapodás szerint az alábbi mezőgazdasági termékek vámmentes importja bővülne az EU felé:
További termékek – például vaj, tejpor, glutén, árpadara, zab – esetében a kvóták az elmúlt évek legmagasabb szintjére emelkednének. Néhány áru, köztük a fermentált tej, szőlőlé, korpa, illetve a Magyarország számára különösen fontos kukorica esetében pedig teljes vámmentességet vezetnének be.
Más tételek, mint a vaj, a sovány tejpor, a maláta, a glutén, a zab vagy az árpadara tekintetében a kvóták az elmúlt években tapasztalt legmagasabb kereskedelmi szintre növekednének. A tejpor, az erjesztett tej, a gomba, a korpa vagy a szőlőlé vonatkozásában pedig teljes liberalizáció valósulna meg, ami azt jelentené, hogy ezen termékek korlátlanul érkezhetnek az Európai Unióba. Mindezek mellett, a magyar szempontból egyik legfontosabb termék, a kukorica is korlátlanul jöhetne Ukrajnából, mert a vám mértéke ezen termék esetében nulla – tette hozzá.
A miniszter rendkívül aggasztónak nevezte, hogy az Európai Bizottság saját szakállára állapodott meg Ukrajnával. Az egyezség szerint a korábban beharangozott 15-20 százalékos emelkedésnél is jóval nagyobb mértékben bővítette a vámmentes kvótákat.
A miniszter kiemelte, bár része a megállapodásnak, hogy Ukrajna kötelezettséget vállal arra, hogy 2028-ig fokozatosan hozzáigazítja a termelési előírásait az EU-ban alkalmazottakhoz, azonban a megállapodás nem tartalmaz semmilyen következményt arra az esetre, ha Ukrajna 2028-ig nem felel meg az EU-s termelési sztenderdeknek. Nagy István szerint „egyébként is fordítva ülünk a lovon, hiszen előbb kellett volna megkövetelni az uniós termelési előírásoknak való megfelelést, és csak utána emelni a behozható mennyiségeket”. A tárcavezető hozzátette, az egyenlő feltételek akkor biztosíthatók, ha csak olyan termékek érkeznek Ukrajnából, amelyek megfelelnek az uniós termelési feltételeknek.
Nagy István kitért arra is, hogy a megállapodásról a tagállamoknak a tanácsban kell szavazniuk, minősített többséggel. A javaslat jelen formájában tönkretenné a határ menti tagállamok gazdálkodóit, ezért meghívásunkra szerdán Budapestre érkeznek az érintett tagállamok agrárminiszterei, hogy összehangoljuk álláspontjainkat a tárgyalások megkezdése előtt.
„Hazánk számára a magyar gazdák érdeke a legfontosabb, ezért minden eszközzel meg fogjuk védeni a termelők piacait és megélhetését. Magyarország továbbra is fenntartja az ukrán mezőgazdasági termékekkel szembeni behozatali tilalmat” − hangsúlyozta az agrárminiszter.
Az Európai Bizottság majdnem hozzányúlt az EU legszentebb tehenéhez, a mezőgazdasági támogatásokhoz. Az agrárszektor tiltakozása végül eredményes lett, a gazdák megnyerték a harcot Brüsszellel szemben, azonban összességében mégis vesztesek lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.