BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Óriásprojekt a küszöbön: mindenkin túltesz energiatárolásban az MVM

Egy akkora teljesítményű energiatároló létesítésére kapott engedélyt az MVM Balance, amekkora még nincs, és egyelőre nem is épül az országban. Az energiatároló Litéren lesz.

Egy több mint 61 megawatt teljesítményű energiatároló létesítésére kapott engedélyt az MVM Balance Zrt. a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH). A Litér 44 Villamosenergia-tároló nevű létesítmény építése 2026. december 31-én indul az engedélyben szereplő terv szerint.

energiatároló
Litéren lenne az új energiatároló / Fotó: MVM

A Huawei volt a befutó szállító

A beruházás közel egy éven át, 2027. november 30-ig tartana. A tárolóból egy hónappal később, az év utolsó napján megkezdődhet a villamos energia kitáplálása és értékesítésének kezdete. Ekkorra lezárul a próbaüzem, és a tároló megkapja a szükséges engedélyeit. Az állami tulajdonú energiaipari csoportnak a Huawei gyártja a tároló akkumulátorait, a 288 invertert és a főtranszformátorokat. Az akkumulátorok és az inverterek az idén készülnek el, a főtranszformátorok gyártási ideje nem szerepel a határozatban.

  • A rendszer 104 modulból áll majd,
  • ezeket 22 konténerben fogják elhelyezni.
  • A tároló összes beépített teljesítménye 613,44 megawatt lesz,
  • a 22 konténer együttes beépített kapacitása pedig 98,384 megawattóra.
  • A létesítmény töltési és kisütési hatásfoka is 86 százalék.

Más energiatároló technológia is szóba került

Az MVM Balance már 2022 augusztusában hírt adott a Litéren tervezett energiatárolásról. Akkor a Hórusz-Tesseract projekt keretében előzetes piaci konzultációhoz tartozó helyszíni bejárást is szervezett a litéri gázturbinás erőműben. A Hórusz-Tesseract célja az MVM vállalati lapjának múlt évi írása szerint egy litéri, 50 megawatt teljesítményű és 100 megawattóra tárolókapacitású energiatároló egység telepítését vizsgálták. Ettől a most megadott engedélyben ismertetett adatok eltérnek, ahogyan a következők is, mindazonáltal érdemes megismerni, mi került még terítékre. Tehát a 2024-es írás szerint a beruházás két lépcsőből állna. Az elsőben együtt 5 megawattos és 10 megawattóra tárolókapacitású lítium-vas foszfát (NaS) akkumulátorok, valamint egy 0,6 megawattos nátriumszulfátos egység létesülne. A lítiumos egység átadási ideje 2025 második, a nátriumosé 2025 harmadik negyedéve. A „maradék” 44 megawattnyi tárolót ezt követően telepítenék.

A NaS technológia előnye az akkumulátorok hosszabb várható élettartama. Ám miközben a lítiumos akkumulátort folyamatos hűteni kell, a NaS-t pont melegíteni, sőt: folyamatosan mintegy 300 Celsius-fokon tartani. Ennek a kísérleti berendezésnek a szállítója (a hangsúlyozottan múlt évi) közlés szerint a D.C. Therm Üzemi szolgáltató Kft.

 

Magyarország legnagyobb energiatárolóját jelenleg a MET csoport működteti Százhalombattán. A Dunamenti Erőmű területén működő tároló teljesítménye 40 megawatt, a kapacitása 80 megawattóra. A Mavir szolnoki energiatárolója 20 megawatt teljesítményű és 60 megawattóra kapacitású. Hatalmas lesz a Mol tiszaújvárosi rendszere is, ezt 20 megawattosra és 40 megawattórásra tervezik.

Az ipari energiatárolókra a villamosenergia-termelés és -felhasználás összhangjának fenntartása miatt van szükség. Ennek az összhangnak, vagyis a villamosenergia-rendszer egyensúlyának a fenntartása azonban egyre nehezebb a napszak- és időjárásfüggő, vagyis az igényektől erősen eltérő, a hazai áramtermelésben viszont jókora súlyú energiatermelés megjelenése óta. Ugyanakkor ez a termelés jellemzően károsanyagkibocsátás-mentes, és segíti a kisebb termelők önellátását, ezért összességében támogatást élvez.

  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.