BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Újabb lépés a régió gázfüggetlensége felé: új szakaszhoz ért a Vertikális Gázfolyosó

Olyan lépésre készül az FGSZ Földgázszállító Zrt., amely fontos eleme egy új, észak–dél irányú gázszállító útvonalnak. A majdani Vertikális Gázfolyosó egyik szakaszán, a magyar–szlovák gázhatáron ugyanis hamarosan az eddiginél nagyobb nem megszakítható kiviteli kapacitást kínál fel a hazai és a szlovákiai rendszerüzemeltető.

Az eddiginél több földgáz hagyhatja el Magyarországot Szlovákia felé az FGSZ Földgázszállító Zrt. és a szlovákiai gázrendszer üzemeltetője, az Eustream a.s. együttműködésének eredményeként. A mostani lépés része az új szállítási útvonal, a Vertikális Gázfolyosó létrehozásának.

Vertikális Gázfolyosó
Alternatív útvonalat kínál a Vertikális Gázfolyosó / Fotó: Tilki Attila

A két társaság hamarosan – de még nem jelezteék mikor – további nem megszakítható kapacitásokat ajánl fel a Velké Zlievce–Balassagyarmat határkeresztező ponton Magyarországról Szlovákia felé. Ezzel ott a nem megszakítható kapacitás várhatóan évi 3,5 milliárd köbméterről évi 4,38 milliárd köbméterre nő. E kapacitást azonban a mai (július 7-i) aukción a társaság még nem kínálja fel.

Uniós érdek is a projekt, jöhetne hozzá támogatás

A Vertikális Gázfolyosó egy kétirányú, észak–déli szállítási útvonal lesz. Kialakításáról 2022 decemberében írtak alá szándéknyilatkozatot a nyomvonalban érintett rendszer-üzemeltetők, azaz a görögországi DESFA, a bulgáriai Bulgartransgaz, a magyarországi FGSZ, a romániai Transgaz, a bulgáriai ICGB és a szintén görögországi Gastrade. A gázfolyosó ötlete azonban sokkal régebbi, a Világgazdaság például 2015-ben és 2016-ban is beszámolt a formálódó elképzelésről. Akkor azonban a mostanitól eltérő geopolitikai körülmények alakították az együttműködő partnerek terveit.

A szándéknyilatkozat szerint a társaságok

  • vizsgálják új összeköttetések, csővezetékek, interkonnektorok kialakítását vagy létező hálózatok fejlesztését,
  • valamint régiószerte tervezett projektek előmozdítását, figyelembe véve az Európai Unió energiapolitikáját és -stratégiáját, illetve a régiós gázpiac érintett fejlesztéseit,
  • a nyilatkozatot az aláírók alapnak tekintették arra, hogy együttműködjenek egy olyan infrastruktúra kialakításában, amelynek révén a gáz eljut a tranzitországokba és az uniós piacra Görögországból Bulgárián és Románián keresztül Magyarországra és visszafelé.
  • Megegyeztek egy nem kizárólagos, hosszú távú együttműködésről is a négy ország földgázrendszereinek fejlesztése során, valamint abban, hogy egyeztetnek a vertikális folyosót érintő szabályozásról és gazdasági szempontokról, végül, hogy – ahol és amennyiben releváns – az Európai Bizottság támogatását kérik a projekthez.

Az eseményen a csak megfigyelő státuszú ukrán fél bemutatta, hogyan áramolhatna vissza a gáz egy transzbalkáni gázvezetéken a közép- és dél-európai országokba. A gázfolyosón az eddigitől eltérő útvonalon érkezhet dél felől földgáz a térségünkbe távolabbi helyekről – LNG-terminálokon keresztül –, de Oroszországból is.  

A Vertikális Gázfolyosó érdekében bővíteni kell egyes kapacitásokat

A gázfolyosó a meglévő transzbalkáni vezetékrendszer elemein alapulna. Ennek köszönhetően a transzbalkáni gázvezeték részben már 2023-ban is fordított üzemmódban működött: akkor több mint 0,5 milliárd köbméter földgázt továbbítottak rajta. A Világgazdaság 2023-as akkori cikke szerint a szükségessé váló kapacitásbővítéssel nagyon jól járna a minimális, csak félmilliárd köbméteres földgáztároló kapacitással rendelkező Bulgária, mert ekkor a gázát nyáron a tárolókban bővelkedő Ukrajnában tárolhatná, télen pedig hazaszállíthatná.

Szijjártó: tisztán fizikai kérdésről van szó

Az idén május 29-én új, kapacitásbővítő beruházás indult Bulgáriában a Vertikális Gázfolyosó-projekthez kapcsolódóan. Az eseményen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiemelte az új szállítási útvonal jelentőségét, egyúttal elítélően szólt az Ukrajnán keresztüli tranzit leállásáról. Közleménye szerint rámutatott, hogy tisztán fizikai kérdésről van szó, ugyanis az ellátáshoz egy földgáz- vagy kőolajforrásra és csővezetékre van szükség. „Ha ezek egyike hiányzik, akkor biztosan nem fogunk semmit vásárolni onnan. Mi tisztában vagyunk azzal, hogy minél több csővezeték, minél több forrás áll rendelkezésre, annál jobb” – húzta alá. Bulgáriát megbízható tranzitpartnernek nevezte. 

Leszögezte, hogy Közép- és Délkelet-Európa energiabiztonsága valódi európai kérdés, ez az egész kontinens ellátása szempontjából létfontosságú.

„Ezért arra szólítjuk fel az Európai Bizottságot, hogy nyújtson finanszírozást a régió infrastruktúrájának fejlesztéséhez, ahelyett, hogy arról készítene terveket, hogy hogyan lehetne tönkretenni a térség energiaellátásának biztonságát” – közölte.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.