N. L. N. | Az Európai Unióban működő hitelintézetek tavaly jelentős tartalékot különítettek el, számítva a nem teljesítő hitelek számának koronavírus-járvány miatti emelkedésére. Az EU több országában vezettek be hiteltörlesztési moratóriumot, ebben csaknem 900 milliárd eurónyi hitel volt érintett. Bár az adatok szerint az előrejelzettnél egyelőre kisebb a nem teljesítő hitelállomány – a moratóriumból tavaly év végéig kikerült 580 milliárd eurónyi hitelnek csak a 3,9 százaléka minősült problémásnak –, de továbbra is számottevő a pénzintézetek kitettsége és bizonytalansága. Ugyanakkor a Moody’s értékelése szerint az elmúlt év negyedik negyedében a moratóriumból kilépő hitelek esetében gyengült a visszafizetési hajlandóság. 2020 végére a halasztás alatt lévő állomány 320 milliárd euróra csökkent az EU-ban.
Mindez a társaság szerint azt vetíti előre, hogy minél hosszabb ideig áll fenn a fizetési haladék lehetősége, a kölcsönök annál inkább alulteljesítőnek számítanak. A Moody’s épp ezért azoknak az országoknak az esetében lát jelentősebb kockázatokat, ahol 2021-ben lépnek ki az adósok a védőernyő alól. A jelentés Ciprus, Portugália, Olaszország mellett Magyarországon jelez komolyabb bizonytalanságot, emlékeztetve arra, hogy az Európai Bankhatóság korlátozta a további moratóriumok meghosszabbításának maximális idejét. A jelentés hangsúlyozza, hogy a pénzintézetek az érintett országokban arra használták ezt az időt, hogy felkészüljenek a moratórium lezártát követő időszakra, de a gazdasági környezet esetleges kedvezőtlen változása (egy negyedik járványhullám) esetén felgyorsulhat a hitelminőségek romlása.
A jelentés szerint a kockázati céltartalékok Cipruson a legalacsonyabbak, itt a moratóriumban érintett, illetve a magas kockázati (stage 2) minősítésű hitelállomány alig 1,3 százalékát teszi ki a tartalék, a másik véglet Spanyolország, ahol a fenti alapon számított kinnlevőség átlagosan 10 százalékára képeztek tartalékot a bankok. A Moody’s értékelése szerint a moratórium utáni hatásoknak a következő időszakban legjobban kitett országok közül Magyarország rendelkezik a legnagyobb hitelveszteség-tartalékokkal, az adatsor szerint a kinnlevőségek 6,8 százalékát fedi le céltartalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.