Véget ért Kapu Tiborék nagy utazása, sikeresen landoltak a Csendes-óceában a Grace nevű Dragon űrkapszulával. Kapu Tibor és társai – az amerikai Peggy Whitson parancsnok, az indiai Shubhanshu „Shux” Shukla, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski – két hetet töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson, ahol több mint 60 tudományos kísérletet és technológiai bemutatót hajtottak végre. A landolást itt lehet nyomon követni.
Hétfőn kora délután levált a Nemzetközi Űrállomásról az Axiom–4 misszió tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula és ezzel a Grace megkezdte közel egynapos visszaútját a Földre. Az űrkapszula magyar idő szerint 13 óra 15 perckor vált le az ISS dokkolóportjáról. A leválás után a SpaceX is folyamatosan beszámolt az Axiom–4 misszió tagjainak hazaútjáról. A reggeli órákban még megerősítették, hogy az űrkapszula jó úton halad a Föld légkörébe való visszatérés felé. Végül sikeresen is landolt a Csendes-óceánban, amiről már természetesen felvétel is készült:
Az előzetes tervek szerint a Dragon egy rövid hangrobbanással fogja jelezni érkezését, mielőtt belecsobban a Csendes-óceánba San Diego partjainál.
Az Axiom–4 küldetés keretében a magyar kutatóűrhajós csaknem két hetet töltött az űrállomáson,
ahol magyar és nemzetközi partnerekkel együtt több tudományos és technológiai kísérletet végzett. A küldetés zárásaként most a világűrből való visszatérés legkritikusabb szakasza következik, amely a Föld légkörébe való belépéssel és a vízre szállással zárul. A SpaceX a leválás után közzétett egy videót is, melyben elmagyarázták, hogyan is zajlik majd a landolás.
A magyar űrhajós feladata nem ér véget, miután visszatér a világűrből. Az űrhajósnak pár hétig regenerálódnia kell, és utána indul el a munka: számítanak rá mint kutatóra és mérnökre. Sok kísérlet csak a visszatérés után indul el, az adatok értékelése a kísérletgazdák feladata lesz elsődlegesen. A magyar űrhajós útja nemcsak tudományos szempontból jelentős, hanem szimbolikus is: Kapu Tibor a második magyar, aki eljutott a világűrbe, és az első, aki egy kereskedelmi misszió keretében végezhetett kutatásokat az ISS fedélzetén.
India egyik vezető angol nyelvű híroldala, az India Today. Ebben az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) vezetőjének, V. Narayanan rakétatudós egyik előadásából idéznek, amelyben a Kapu Tibor magyar űrhajóst is a soraiban tudó Axiom–4 misszió eddig nem teljes egészében ismert részleteiről beszélt. India azt állította, hogy június 9-én azért halasztották el az indítást, mert az ISRO csapata először szivárgást, majd később repedést észlelt a Falcon 9 hordozórakéta gyorsítófokozatában. V. Narayanan felfedte, hogy az ISRO hozta meg a határozott döntést a történelmi küldetés leállításáról a Falcon 9 rakétával kapcsolatos biztonsági aggodalmak miatt.
Shubhanshu „Shux” Shukla az első indiai űrhajós, aki eljutott a Nemzetközi Űrállomásra,
illetve a második indiai, aki Föld körüli pályára állt Rakesh Sharma 1984-es repülése után. Tudományos kutatásai az ISS-en értékes adatokat szolgáltatnak India saját Gaganyaan programjához. A sikeres fellövés és a folyamatban lévő küldetés jelentős mérföldkő India azon tervében, hogy az emberes űrrepülés egyik fő szereplőjévé váljon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.