Donald Trump magánbeszélgetések során arra biztatta Ukrajnát, hogy fokozza a mélyreható csapásokat orosz területen, sőt, egyes források szerint azt is megkérdezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől, hogy képes lenne-e Moszkvát megtámadni, ha az Egyesült Államok biztosítana ehhez megfelelő, nagy hatótávolságú fegyvereket – értesült a Financial Times.
A beszélgetés július 4-én zajlott az amerikai és ukrán elnök között, és éles fordulatot jelent Trump korábbi álláspontjához képest, amely szerint véget vetne az amerikai részvételnek külföldi háborúkban – értesült a brit lap.
Bár továbbra sem világos, hogy Washington biztosít-e ilyen fegyvereket, azonban a beszélgetés azt jelzi, hogy Trump egyre frusztráltabb Putyin orosz elnök tűzszünetet elutasító hozzáállása miatt. A Zelenszkijjel folytatott beszélgetést megelőzte Trump előző napi, „rossznak” minősített telefonbeszélgetése Putyinnal.
Két, az elnökök közti beszélgetést ismerő személy szerint Trump megkérdezte Zelenszkijt, képes lenne-e mélyen orosz területen lévő katonai célpontokat elérni, ha kapna ehhez alkalmas fegyvereket.
Volodimir, el tudod érni Moszkvát? És Szentpétervárt is?
– kérdezte Trump. A források szerint Zelenszkij így válaszolt: „Abszolút. Ha megkapjuk a fegyvereket, képesek vagyunk rá.” Trump támogatta az elképzelést, és úgy jellemezte a stratégiát, hogy az „fájdalmat okozna” az oroszoknak, és a tárgyalóasztalhoz kényszerítené a Kremlt – állították a beszélgetés ismerői.
Egy nyugati tisztviselő szerint – aki értesült a hívás tartalmáról – a beszélgetés tükrözi a nyugati szövetségesek egyre erősödő vágyát arra, hogy olyan nagy hatótávolságú fegyvereket biztosítsanak Ukrajnának, amelyek „a háborút Moszkváig vinnék” – ezt a hozzáállást amerikai tisztviselők is megosztották zárt ajtók mögött az elmúlt hetekben.
A Trump–Zelenszkij-beszélgetés után az amerikai fél a múlt héten Rómában egy lehetséges fegyverlistát osztott meg az ukrán elnökkel – mondta három, az ügyet ismerő forrás. Egy találkozón, amelyen amerikai védelmi tisztségviselők és NATO-közvetítők is jelen voltak,
Zelenszkij egy olyan listát kapott, amely hosszú hatótávolságú csapásmérő rendszereket tartalmazott, amelyek harmadik feleken keresztül elérhetővé válhatnának Ukrajna számára.
Ez az elrendezés lehetővé tenné Trump számára, hogy megkerülje a jelenlegi kongresszusi tilalmat a közvetlen amerikai katonai támogatásra, mivel a fegyvereket európai szövetségesek vásárolnák meg, majd továbbadnák Ukrajnának.
Az ukránok Tomahawk típusú rakétákat kértek – ezek precíziós csapásmérő robotrepülőgépek, nagyjából 1600 kilométeres hatótávolsággal. De a Trump-kormányzat – akárcsak a Biden-féle – aggodalmát fejezte ki Ukrajna önmérsékletének hiánya miatt – mondta egy a listát ismerő forrás. Trump hétfőn a NATO főtitkárával, Mark Ruttéval folytatott találkozón bejelentette, hogy Patriot légvédelmi rendszereket és elfogórakétákat biztosít Ukrajnának, de más fegyverrendszerekről nem tett említést.
Az amerikai elnök azt mondta, „nagyon elégedetlen” Oroszországgal és Putyinnal, amiért nincs előrelépés a béketárgyalásokban.
Csalódott vagyok Putyin elnökben, mert két hónapja már megállapodhattunk volna
– fogalmazott.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács alelnöke és egykori ideiglenes elnök így reagált Trump döntésére: „Trump színházi ultimátumot adott a Kremlnek… Oroszországot ez nem érdekli” – írta az X-en.
Oroszország többször is megfenyegette a Nyugatot, hogy megtorló csapásokat mér, ha továbbra is fejlett fegyvereket szállít Ukrajnának. Miután Ukrajna tavaly novemberben Atacms rakétákat használt orosz szuverén terület elleni támadásra, Putyin azt mondta, a háború „globális jelleget öltött”, és válaszul tesztelte az Oresnyik nevű, kísérleti közepes hatótávolságú rakétát Dnyipro városa ellen.
Ukrajna eddig leginkább saját fejlesztésű, hosszú hatótávú drónokat használt mély orosz területek katonai célpontjai ellen, amelyek az orosz hadigépezetet táplálják.
A legmerészebb támadás június elején történt, amikor az ukrán SZBU biztonsági szolgálat „öngyilkos drónokat” csempészett Oroszországba, majd stratégiai bombázókat támadott meg velük.
Ezeket a repülőgépeket Moszkva ukrán városok elleni bombázására használta. Legalább 12 gépet súlyosan megrongáltak vagy megsemmisítettek az ukránok a Pókháló hadműveletben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.