A biztosítók díjbevétele 4,7 százalékkal, 1204 milliárd forintra emelkedett 2020-ban – mondta Nagy Koppány, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a Biztosítási, pénztári, tőkepiaci kockázati és fogyasztóvédelmi jelentést bemutató sajtótájékoztatón. A 2016–2019 közötti, átlagosan 9 százalékos dinamikához visszatérve belátható időn belül elérhető lenne a 2 ezermilliárd forintos éves díjbevétel. Nem volt kiáramlás az életágon, sőt, a korábbinál kevesebb ment ki a szektorból, az életbiztosítások rendszeres és egyszeri díjas bevételei egyaránt meghaladták a 2019-es szintet. Az értékesítés 5,5 százalékkal esett, ez elsősorban a nyugdíjtermékeknek tudható be, a többi szegmens tartotta magát. Az utasbiztosítások szintén estek, a nem életág bevételei 5,2 százalékkal nőttek. Nagy Koppány kijelentette: az utasbiztosítás problémái nem veszélyeztetik a szektor stabilitását. Az autóbiztosításoknál érdemes körülnézni az évforduló előtt harminc nappal, csupán az ügyfelek 10 százaléka vált, pedig kedvezőbb díjakat is elérhetnének. Az újonnan bevezetett kgfb-indexnél arra kérték a biztosítókat, hogy a tavalyi, kisebb kárkifizetést érvényesítsék a díjakban. A 2020-as egyszeri hatások javították a jövedelmezőséget, igaz, inflációval igazítottan inkább a stagnálás lehetett a jellemző. A Szolvencia II. bevételarányos megtérülés 12,8 százalékos volt a szektorban, ami már versenyképesnek számít. Az MNB igazgatója hozzátette: a biztosítók tőketöltöttsége 218 százalékos volt.
„A pénztári piacon kevesebb intézmény van, mint 2020 elején, a nagy konszolidáción túl vagyunk” – hangsúlyozta Nagy Koppány.
A fedezeti hozam tavaly 4,1 százalék volt, a 2019-esnél alacsonyabb eredmény a 2020 tavaszi piaci turbulenciának tudható be, a tőkeállomány 1606 milliárd forintra hízott. A pénztárak tetemes többletet nyújtottak a tagoknak, a tízéves átlagos nominális hozam 6,23 százalék volt, ami 3,87 százalékos reálhozam.
A tagdíjbefizetések hosszú és rövid távon egyaránt nőttek. A munkáltatói befizetés zsugorodik, az egyéni tagdíjvállalás viszont kompenzálja ezt. „A teljes költségmutatót korlátoztuk, a költségszintek jócskán csökkentek” – mutatott rá az MNB igazgatója. A közvetítői szegmens tovább koncentrálódik, mivel az alapkritériumokat meg kell ugrani. A személyes értékesítés nem működött úgy, mint korábban, de nem omlott össze a piac, a közvetítők megtalálták az ügyfeleket. Nagy Koppány hozzáfűzte: a szerződések száma nőtt, de a bevétel enyhén csökkent.
A háztartások pénzügyi eszközöket és lakásállományt tartalmazó bruttó vagyona 2020 végére meghaladta a 110 ezermilliárd forintot, ez 8,5 százalékos növekedés az előző évhez képest – derült ki a 2021-es Biztosítási, pénztári, tőkepiaci kockázati és fogyasztóvédelmi jelentésből. Az elmúlt egy évben – vagyoni súlya miatt – a lakásállomány mellett a betétek és a kötvények értékének emelkedése járult hozzá leginkább a vagyonnövekedéshez, összesen 6206 milliárd forinttal.
A legdinamikusabban a betétek
érteke gyarapodott (18,1 százalék), de a készpénz, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok és a részvények állománya is 10 százalék feletti mértékben bővült. A gazdasági bizonytalanság hatására nőhetett a háztartások megtakarítása készpénzben, betétekben és kötvényekben, mint biztos eszközökben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.