Faragó József | Május elején még úgy nyilatkozott Mark Liu, a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) elnöke, hogy cége június végére utolérheti az autóipari csipkeresletet. Ám azóta csak tovább nőtt a szakadék a kereslet és a kínálat között. A Susquehanna Financial Group adatai szerint májusban historikus hosszúságúra, 18 hétre nyúlt a csipek rendelése és leszállítása közti átlagos idő, ekkora különbséget az adatok 2017-es követése óta még sohasem mértek.
A The Wall Street Journal szerint elképesztő piaci kockázat, hogy a globális csipgyártást egyetlen vállalat uralja, és egész iparágak függnek attól, hogy a TSMC mennyit termel egy olyan szigetországban, amelynek státusza évtizedek óta az amerikai–kínai szembenállás elsődleges feszültségforrása. A világgazdaság csipfüggése a közel-keleti olaj hetvenes évekbeli szerepére emlékezteti az elemzőket. Miközben a piac 56 százalékát képviselő TSMC, illetve a 65 százalékot adó tajvani gyártók nem képesek kielégíteni a globális csipigényt, más cégek a piacra lépés tőkeigénye miatt nem tudják elkezdeni a gyártást. Nem véletlen, hogy az amerikai versenyképességet növelő, 250 milliárd dolláros technológiacsomagból 54 milliárd dollárt a félvezetőgyártásra fordítanak, hogy enyhítsék a csipfüggést. A hiány a „kifinomultabb” csipek piacán a legaggasztóbb, ezek tranzisztorai ezerszer vékonyabbak az emberi hajszálnál. Itt a tajvani cég piaci részesedése 92 százalék. A New York-i tőzsdén jegyzett TSMC tavaly 17,6 milliárd dollár nyereségről számolt be, 45,5 milliárd dollár árbevétel mellett.
Kettészakadhat a csippiac – véli Alicia García-Herrero, a Natixis vezető közgazdásza. Szerinte a cizelláltabb csipek továbbra is hiánycikkek maradnak, míg a relatíve egyszerűbb félvezetők piacán a kínai beruházások nyomán hamarosan túlkínálat lesz.
Egyre inkább olyan jövőkép rajzolódik ki, hogy még évekig együtt kell élnünk a globális csiphiánnyal – mondta Józsa Bence, az Equilor elemzője. Szerinte a fejlesztések költségigénye és a beruházások átfutása miatt a kínálat csak középtávon érheti utol a növekvő keresletet. Sőt, egyes területeken rövid távon még súlyosbodhat is a csiphiány, a többi között az Egyesült Államok és Kína politikai szembenállása miatt, amely termékbeszerzési tilalmakat is generál – tette hozzá az elemző.
A Biden-adminisztráció most a
napelemgyártáshoz és a csipgyártáshoz szükséges poliszilícium beszerzését tiltotta meg az állítólag az ujgur kényszermunkáról elhíresült Hszincsiang régióból. A terület a globális poliszilícium-kínálat felét adja, ez jelentős érvágás lehet az érdekelt szektor szereplőinek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.