BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kényezteti befektetőit a Deutsche Telekom amerikai leánya

A T-Mobile US 14 milliárd dollár értékben vásárolhatja vissza saját részvényeit a következő egy évben.

Óriási összegű részvény-visszavásárlási programról döntött a T-Mobile US igazgatósága, ennek keretében a következő egy évben 14 milliárd dollár értékben veheti vissza saját részvényeit a Deutsche Telekom amerikai leánycége. 

T-Mobile Data Breach Affects 40 Million People
Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images

Az amerikai távközlési társaság a keretösszeget 2023. szeptember 30-ig használhatja fel erre a célra az igazgatóság felhatalmazása szerint. A vásárlásokat készpénzből, valamint kötvénykibocsátásból, illetve egyéb hitelfelvétellel finanszírozza a vállalat, amely az elmúlt években a Deutsche Telekom profitjának mintegy felét szállította.

A sajátrészvény-vásárlási program (SRV) elindítására az elemzők is számítottak már egy ideje. A Morgan Stanley elemzője, Simon Flannery nemrégiben megjegyezte, hogy a T-Mobile US vezetése egy tavalyi elemzői konferencián utalást tett arra, hogy 2023–2025 között akár egy 60 milliárd dollár összértékű visszavásárlásról is dönthet.

 

A telekommunikációs cégnél futó korábbi, három éves SRV-programot a versenytárs Sprint felvásárlásakor függesztette fel a T-Mobile. Ezt a tranzakciót 2020 tavaszán zárta le a társaság. Iparági szakértők és elemzők akkoriban meglehetősen szkeptikusak voltak az akvizícióval kapcsolatban a Sprint előfizetői bázisának állapota, valamint az ügyletnek a T-Mobile pénzügyi helyzetére gyakorolt hatása miatt.

A T-Mobile az utóbbi időben azonban a Wall Street kegyeibe férkőzött, és számos elemző szerint a vállalat előnyben van a riválisaival, a Verizonnal és az AT&T-vel szemben a hálózat minőségét tekintve. Ez pedig részben éppen a Sprint-felvásárlással megszerzett spektrumnak köszönhető.

A T-Mobile idén a parketten is maga mögé utasítja versenytársait, 25 százalékos erősödéssel messze a legjobban teljesít a nagy amerikai távközlési szolgáltatók részvényei közül. A Verizon árfolyama ötödével, az AT&T kurzusa pedig 10 százalékot zuhant az év elejétől.

Sajátrészvény-vásárlás itt is, ott is


Letagadhatatlan a hasonlóság a T-Mobile US bejelentése és az ugyancsak a Deutsche Telekom érdekeltségét képező Magyar Telekom részvény-visszavásárlásai között. Bár az még nem derült ki, hogy a hazai aukciókhoz hasonlóan bonyolítják-e le a vásárlásokat Amerikában is, azaz egy kitüntetett napon lehet-e felajánlani a papírokat, vagy folyamatosan veszi majd őket a cég. A lényeg azonban az, hogy a visszavásárlással az anyacég úgy tudja növelni tulajdoni arányát a leányvállalatában, hogy neki ez gyakorlatilag semmibe sem kerül. Ennek csak az a feltétele, hogy a részvények megszerzését követően azokat be is kell vonni, azaz csökkenteni kell a névértékükkel a leányvállalat alaptőkéjét. Ha erre sor kerül, és a nagytulajdonos sosem ajánlja fel a tulajdonában álló Magyar Telekom- vagy T-Mobile-részvényeket, folyamatosan nőhet a befolyása. Idehaza ezzel kapcsolatban nem fogalmazott meg publikus célkitűzést a német távközlési cég, ám Amerikában deklarálta, hogy a T-Mobile többségi tulajdonára fáj a foga. Jelenleg egyébként az utolsó közlemény szerint 48,2 százaléknál tartanak a németek. A Magyar Telekom esetében persze messze 50 százalék feletti részesedése van már a DT-nek, tehát nálunk egészen más célt tűzhet ki maga elé. M. E.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.