BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kegyvesztetté vált a Wall Streeten a belvárosi fejlesztések adósságpiaca

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Másfélszeres hozamfelárat követelnek egy viteldíjjal fedezett New York-i metrókötvénynél, míg a belvárosi irodafejlesztők a kamatfelár triplázódásával szembesülnek. Az Egyesült Államok nyugati és déli államainak külvárosai lehetnek a nagy nyertesei annak, hogy az északi és keleti metropoliszokban feleannyi ember ingázik napi szinten, mint a járvány előtt.

Az amerikai belvárosok irodatornyaiban még mindig csak feleannyian dolgoznak, mint a járvány előtt. Nem véletlen, hogy a befektetők most jóval kevesebbet fizetnek a New York-i metrókötvényekért, buszpapírokért és irodaadósságokért. És csak zsíros hozamfelárért cserébe hajlandók egyáltalán a piacon maradni. Hol vannak már azok az idők, amikor a reggel munkába járók és a napjukat belvárosi irodákban töltők biztos befektetéssé tették a Cityben zajló beruházásokat. Ráadásul ez a városi költségvetéseket is aláássa a tengerentúlon, mert egyre soványabb az ingatlanadóból és a viteldíjakból származó bevétel.  

Distorted,View,Of,Buildings,Reflected,In,Windows,Of,A,Modern
Fotó: Shutterstock

A külvárosok lesznek ennek a nagy nyertesei, míg a potenciális vesztesek a nagyvárosok lehetnek, amelyeknek a bevételei attól függnek, hogy az emberek ingáznak-e naponta a munkába

– mondta Ken Woods, egy önkormányzati kötvénykezelő cég, az Asset Preservation Advisors alapítója.

Bár Joe Biden elnök már egy évvel ezelőtt is azt mondta:

itt az ideje, hogy Amerika visszatérjen a munkához, s újra megtöltse a nagyszerű belvárosainkat, 

ezzel szemben egy felmérés szerint még a szövetségi alkalmazottak többsége is legalább heti egy napot távmunkában tölt. 

 

A befektetők belvárosokkal szembeni óvatosságát mutatja, hogy 

New Yorkban a buszok, a metró és az elővárosi vonatok viteldíjaival fedezett kötvények

június 1-jén 25,14 százalékpontos hozamfelárral forogtak a legjobb minősítésű önkormányzati kötvényekhez képest. A felár több mint másfélszerese a Covid előtti szintnek az ICE Data Services pénzügyi elemző cég szerint.

A befektetői aggodalmak másik jele, hogy akik általános típusú alacsony minősítésű kereskedelmi jelzálog-fedezetű értékpapírt vásárolnak, most a tízéves referencia kincstárjegyekénél 9,25 százalékponttal magasabb kamatot követelnek. A Bank of America kutatása szerint

a kamatkülönbözet megháromszorozódott a pandémia előtti szinthez képest.

Az is beszédes, hogy a belvárosi irodaházakra koncentráló öt legnagyobb ingatlanbefektetési alap részvényárfolyama június 15-én 63 százalékkal maradt el a 2019 végi szinttől, miközben a kiskereskedelmi ingatlanokra összpontosító alapok csak 7 százalékos, a lakásokra fókuszáló alapok pedig csupán 8 százalékos árfolyam-lemorzsolódást szenvedtek el. 

A Wall Street egyre inkább az alacsonyabb adókulcsú nyugati és déli államok külvárosi kötvényeit preferálja. Az elemzőcsapatok biztosra mennek, folyamatosan 

monitorozzák a belvárosok és a külvárosok mobilforgalmát, de még a csatornahálózat bővítését is szemmel tartják.

Tovább színezi a képet, hogy a jelenlegi kamatszinten az értékpapírosított kereskedelmi jelzáloghitelek 83 százaléka refinanszírozhatatlan. Pláne, hogy tíz év alatt megduplázódott a csak kamatozó hitelek aránya, amelyek tőkerészét új hitelből vagy az irodák eladásából szokták kifizetni. Most mindkét út járhatatlan, ketyeg a hitelbomba.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.