Az elnökválasztási kampányban talán semmi sem támogatta annyira Donald Trumpot , mint az infláció, amely megkeserítette az amerikaiak életét a Biden-érában. Rá is erősített erre a republikánus kórus, ám most azzal szembesülnek, hogy megörökölték a ragadós inflációt.
Donald Trump már az első ciklusában is emelte a vámokat és csökkentette az adókat.
Ha akkor bejött ez a húzás, most miért ne élhetne vele?
Elemzők úgy vélik, hogy a vámok által okozott összesített inflációs lökés valószínűleg most is csak kismértékű lesz, míg az adócsökkentések hatása ennél is kisebb, pláne, ha azokat kiadáscsökkentéssel ellensúlyozzák.
Mi a probléma? Az a gond, hogy amíg az első ciklusban 2 százalék alatti volt az infláció, a mostani ciklusban Trump megörökölte a Federal Reserve 2 százalékos célja feletti inflációt, s programjával azt kockáztatja, hogy a fogyasztói árindex ott is ragad, megnehezítve a kamatlábak csökkentését.
A legfrissebb adatok komoly inflációs kihívást mutatnak. A volatilis élelmiszerárakat és energiaköltségeket nem tartalmazó maginfláció januárban 3,3 százalék volt, magasabb, mint amire a közgazdászok számítottak. Ugyanebben a hónapban az órabérek megugrottak. A Michigani Egyetem felmérése pedig magasabb várható inflációt mutatott a következő évben.
A kampány során
Trump megígérte, hogy csökkenti az élelmiszerek és az energia árát.
A benzin valamivel drágább most, mint a választás napján. Bár ebben a Biden adminisztráció is ludas, amennyiben néhány héttel hivatalból való távozása előtt szigorította az Oroszország elleni szankciókat, ami az olajárak ugrását okozta. Igaz, Trump is kemény Moszkvával szemben. Míg a tojásárak a madárinfluenza miatt emelkedtek.
A jelzálogkamatok csökkentését is megígérte Trump. A múlt héten 6,9 százalékot közölt a Freddie Mac, szemben a választások előtti héten elért 6,7 százalékkal.
Szerdán a közösségi médiában Trump alacsonyabb kamatlábakra szólított fel, ami úgymond kéz a kézben járna a közelgő vámokkal. Ám éppen tarifacsomagjai akadályozzák a kamatcsökkentést.
Hozzátartoznak az összképhez a republikánus fiskális tervek, melyek a kamatcsökkentési kilátásokat is javítják. Szerdán a képviselőházi republikánusok kiadtak egy költségvetési tervet, amely 4 500 milliárd dollárral csökkenti az adókat a következő évtizedben.
Trump csapata azt reméli, hogy
az adócsökkentések fellendíthetik a gazdaság kínálati oldalát, csökkentve az inflációs nyomást,
különösen az energia szektorban. Egyes adócsökkentések, például a gyorsított értékcsökkenés, fellendíthetik a beruházásokat és a termelékenységet.
Elemzők szerint, ezzel a várakozással csak az a gond, hogy a kínálati oldal általában túlságosan lassan javul, s rövid távon nem befolyásolja az inflációt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.