Joe Tsai, az Alibaba Group elnöke szerint aggasztó néhány óriásberuházási bejelentés az Egyesült Államokban a mesterséges intelligencia (MI) területén, amelyek egy buborék kialakulását mutathatják – tudta meg a Reuters.
„Az emberek 500 milliárd dollárról, több száz milliárd dollárról beszélnek. Nem hiszem, hogy ez feltétlenül szükséges. Úgy gondolom, hogy bizonyos értelemben az emberek a ma tapasztalható keresletet megelőzve fektetnek be” – utalt a cégvezető az Apple legújabb beruházására.
Joe Tsai a HSBC hongkongi globális befektetési csúcstalálkozóján kedden arról is beszélt, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök és az ország nagy technológiai vállalatainak vezetői között egy ritka találkozó történt, amelyen részt vett az Alibaba társalapítója, Jack Ma is.
A találkozót a lassú gazdasági növekedés és a kínai technológiai fejlődés korlátozására irányuló amerikai erőfeszítések miatti aggodalom hívta életre. A megbeszélések rámutatnak a kínai állam hozzáállásának megváltozására: míg négy évvel ezelőtt az iparágat érintő szabályozási szigor megfojtotta a vállalatok beruházási kedvét, és leépítésekhez vezetett, addig mára a gazdaságpolitika ösztönzi a szektort.
Ez nagyon, nagyon világos jelzés volt az üzleti közösségnek arra, hogy fektessen be újra. Ha felveszünk embereket, az munkahelyi biztonságot és jövedelemnövekedést teremt, ami az üzleti bizalomból fogyasztói bizalomba csap át
– magyarázta Tsai, aki elárulta, hogy a jövőben a vállalatcsoportja növeli a dolgozói létszámát.
Az Alibaba legalább 52 milliárd dollárt tervez befektetni a felhőalapú számítástechnikai és MI-infrastruktúrájába a következő három évben.
Guo Shan, a Hutong Research partnere szerint az Alibabához hasonló magáncégek kulcsfontosságúak az évente 13 millió végzős kínai egyetemista számára a munkahelyek teremtésében, mivel a diplomások nagyjából negyede általában az IT- és az internethez kapcsolódó ágazatokban szeretne elhelyezkedni.
Megjegyezte, hogy a kínai DeepSeek startup az olcsó modelljeivel felrázta a mesterséges intelligencia ágazatát. „A DeepSeek és különösen a nyílt forráskódú jellege növelte a kínai technológiai szektorba vetett bizalmat, és kiszélesítette az alkalmazási területeket – így a technológiai cégeknek amúgy is több embert kell felvenniük a vállalkozások számára.”
Az Ant Group is beszállt a mesterségesintelligencia-versenybe
Ráadásul újabban főként kínai csipekre épít az Alibaba leányvállalata. Az Ant Group friss kutatási dokumentuma szerint a cég olcsó MI-modelljei részben felülmúlták a Meta Platforms teljesítményét is bizonyos kritériumokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.