Kiváló évet zárt a fintech szektor üstököse, amely a befektetőket is meglepte friss bejelentésével. A Wise ugyanis félig-meddig elhagyja a londoni tőzsdét, és az Egyesült Államok tőkepiacát jelölte meg elsődleges kereskedési platformjaként. Azt nem részletezte, hogy a New York-i tőzsdét (NYSE) vagy a technológiai részvényekkel zsúfolt Nasdaqot preferálja, de alighanem az utóbbi lesz a befutó.
A magyar felhasználók körében rendkívül kedvező bankolási-utalási feltételei miatt népszerű Wise ugyanakkor másodlagos kereskedési helyszínként megtartja a londoni börzét, ahol négy évvel ezelőtt részvényeinek közvetlen bevezetésével startolt. Akkori, nyolcmilliárd fontra becsült értékét mára 12,08 milliárd fontra turbózta fel.
A levegőváltás jót tesz a részvényárfolyamnak, ezt jelzi, hogy a bejelentésre 8,6 százalékos emelkedéssel reagált a piac. A társaság a költözködést azzal magyarázta, hogy szerinte nem megfelelő, magyarán nem tükrözi a valós teljesítményüket a részvények Londonban tapasztalt értékeltsége, emellett a növekedési kilátások is az amerikai piac felé terelik őket.
Kristo Kaarmann társalapító-vezérigazgató a csütörtökön kiadott éves jelentésükben reményét fejezte ki, hogy az amerikai tőzsdei jelenléttel fel fogják tudni gyorsítani céljaik elérését, és a Wise felhasználói tábora és részvényesei is részesülhetnek azokból az előnyökből, amelyeket az amerikai tőkepiac révén kínálni tudnak majd.
A Wise bízik abban, hogy a világ legnagyobb tőkepiacán az intézményi és a magánbefektetők is felfedezik a szolgáltatásaikban rejlő profittermelő potenciált, melyek közül első helyen a villámgyors és alacsony költséggel kínált globális utalási rendszerüket, a Wise Platformot emelték ki.
A brit cégnek amúgy is lépnie kellett az amerikai piac irányába, mivel fő ellenlábasa, a Revolut már agresszíven terjeszkedik a tengerentúlon. A tőzsdei „átcuccolás” részleteiről később adnak tájékoztatást. A Reuters emlékeztet arra, hogy
a Wise nem az egyedüli, aki elégedetlen a londoni börze által kínált, korlátozott lehetőségekkel.
A svájci alapanyag- és terménykereskedő óriás, a Glencore például épp szerdán mondta vissza az érdekeltségei közé tartozó Cobalt Holdings londoni elsődleges részvénybevezetését (IPO) a lanyha befektetői érdeklődésre hivatkozva. Pontosabb okot nem jelöltek meg, de a 230 millió dolláros IPO az év eddigi legnagyobb dobása lett volna, csaknem kétszer akkora, mint a kazah légitársaság, az Air Astana tavaly februári, 120 millió dolláros londoni részvénykibocsátása.
Abban rendesen befürödtek a befektetők: a 8 dolláros nyitó árfolyam mára 5,50 dollárra esett. A Cobalt menedzsmentje most váltig állítja, hogy megfelelő, prosperáló jövőképet vázolt fel az érdeklődőknek, de kénytelenek elfogadni a helyzetet, és magánbefektetőktől tőkét bevonni terveik megvalósításához.
Az utóbbi hónapok eseménye volt, hogy a székhelyét a Brexit miatt már korábban Londonból Amszterdamba áthelyező brit-holland Unilever is inkább az amszterdami tőzsdét választotta jégkrémüzletágának részvénykereskedési helyszínéül.
Az Amerikából elzavart, ezért Londonban próbálkozó kínai e-kereskedelmi óriást, a Sheint befogadták volna, de Peking nem adta áldását az IPO-ra, inkább Hongkongba irányította az olcsó ruházati termékeiről ismert vállalatot. Pedig
a Shein ötvenmilliárd fontra becsült IPO-jával történelmi rekordot állított volna fel a londoni tőzsdén.
Az idei termésre nem is érdemes szót vesztegetni, lökést legfeljebb a brit középbank, a Shawbrook Bank eredetileg az első fél évre tervezett, 2 milliárd fontos IPO-ja adhatna a börzének, de az idő múlik, új hír a bevezetésről viszont nem akar érkezni. Az LSE-nek a részvénykereskedésből származó bevétele eközben alig 3 százalékkal, 62 millió fontra tudott nőni az első negyedévben.
Igaz, ebben a hivatalát januárban elfoglaló Donald Trump amerikai elnök „piacfelforgató tevékenysége” nagyban közrejátszott. Ahogy abban is, hogy a befektetői érdeklődés a kötvények felé fordult, ezekből 24 százalékos éves alapú növekedést ért el az LSE, ez 394 millió fontos bevételt jelent. Ezzel együtt is csak 8 százalékkal nőtt a londoni pénzügyi szolgáltatócsoport forgalma.
A Brexit következményeként London mint pénzügyi központ jelentősége erősen csökkent, tavaly például 88 tőzsdetársaság vette a kalapját, és csak 18 érkezett a helyükre.
Visszatérve a Wise-hoz, a cég a márciussal zárult pénzügyi évben
A fintech vállalat közvetítésével az előző évinél 23 százalékkal több, 145,2 milliárd fontnyi, határokon átívelő transzfer valósult meg a 15,6 milliós magán- és vállalati felhasználói táboruk részvételével.
Tranzakciós díjaikat 14 bázisponttal csökkentették az év során, a negyedik negyedévben 53 bázispontig mérsékelve a közvetítői díjukat.
Utalásaik 65 százalékát pedig valóban gyorsan, húsz másodperc alatt teljesítették.
A cég 160 országban van jelen, és a 40 devizanemben teljesít tranzakciókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.