BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ketyeg az óra: félmillióan vehetnek igénybe adójóváírást, a többség mégsem használja ki

Év végére több mint félmillióra nőhet az adókedvezményes nyugdíjbiztosítások száma. Aki decemberben szerződik, még igénybe veheti az idei adójóváírást, amivel több tízezer forint ütheti a markát.

A következő hetekben még sokan kötnek új nyugdíjbiztosítási szerződést, hogy idén is kihasználják a tárgyévi befizetések után járó 20 százalékos, akár 130 ezer forintot is elérő adójóváírást. Ennek nyomán a folyamatos díjas szerződésállomány év végére elérheti az 515 ezres szintet – írja szerdai közleményében a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

Business,People,Team,Working,Together,At,Office,Desk,With,Laptop,
adójóváírás
Félmillióan vehetnek igénybe adójóváírást, a többség mégsem használja ki / Fotó: Shutterstock

Az idei harmadik negyedév végén az MNB adatai szerint már több mint 505 ezer adókedvezményes nyugdíjbiztosítást kezeltek a hazai biztosítók, 6,2 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában.

Az adójóváírás kevesebb mint felét használták ki a jogosultak

A 130 ezer forintos maximális visszatérítés lehetőségét a szerződők többsége csupán részlegesen használja ki. Tavaly év végén 485,3 ezer nyugdíjbiztosítási szerződésre mintegy 147 milliárd forint díjbefizetés jutott. 

Ez szerződésenként 303 ezer forint, amely átlagosan 60 ezer forintos adó-visszatérítéshez, vagyis a lehetséges maximum kevesebb mint feléhez juttatta a biztosítottakat.

Az év végéig azonban lehetőség van arra is, hogy a szerződésben vállalt folyamatos befizetéseken felül eseti befizetést végezzen az ügyfél, amivel növelni – akár maximalizálni is – tudja az adott évre járó adó-visszatérítés összegét.

Annak, aki idén is pályázik adójóváírásra nyugdíjbiztosítási befizetései után, két dologra is figyelnie kell. Egyrészt az idei évre vonatkozó díjnak is be kell érkeznie az év végéig a biztosítónál vezetett számlára, nem elég tehát létrehozni a szerződést. Másrészt a jóváírás ekkor sem jár automatikusan: a májusig kitöltendő szja-bevallásban külön be kell jelölni az idei befizetés utáni adójóváírási igényt – hívja fel a figyelmet Molnár Marcell, a FBAMSZ Személybiztosítási szekciójának vezetője. 

A nyugdíjbiztosítások szerepe az időskori jövedelemben

A támogatott nyugdíjbiztosítások éppen egy évtizede jelentek meg a hazai piacon, azóta a népszerűségük töretlenül emelkedik: a félmillió fölé duzzadt szerződésszám azt jelenti, hogy az aktív korú népességnek immár több mint 10 százaléka rendelkezik nyugdíjbiztosítással. Ennek oka, hogy a lakosság egyre szélesebb rétege számára tudatosul, mire lehet majd elegendő a nyugdíja. 

Jelenleg egy átlagos, alkalmazotti bérből és fizetésből élő kezdő nyugdíja általában nem éri el az utolsó fizetésnek a 60 százalékát. 

A minimálbérre bejelentett vállalkozóknál a fenti helyettesítési ráta jó, ha eléri a 20-30 százalékot.

Jelenleg Magyarországon 60-70 különféle nyugdíjbiztosítási konstrukció érhető el. A megkötött szerződések mintegy háromnegyede kapcsolódik különféle befektetési portfóliókhoz. Az egyes konstrukciók feltételei között számos jelentős eltérés is van, többek között 

  • a termékek teljesköltség-mutatójában (TKM) 
  • a szerződésekhez kapcsolódó haláleseti térítések mértékében, illetve 
  • a hozamon felüli bónuszfizetések mértékében is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.