Megváltoztatta korábbi döntését a New York-i tőzsde (NYSE), és egyelőre mégsem vezetik ki a három legnagyobb kínai távközlési vállalat részvényeit.
Faragó József
2021.01.05, 07:58
Megosztom a cikket
Megváltoztatta korábbi döntését a New York-i tőzsde (NYSE), és egyelőre mégsem vezetik ki a három legnagyobb kínai távközlési vállalat részvényeit.
A Wall Street Journal (WSJ) szerint a hétfő esti bejelentés előtt a tőzsde a szabályozó hatóságokkal konzultált. Az amerikai hírre a China Mobile 7,5 százalékkal, a China Telecom Corp. 8,1 százalékkal, míg a China Unicom 11 százalékkal emelkedett elsődleges piacán Hongkongban. A tőzsde folyamatosan tárgyal a hatóságokkal, és a további lépéseit attól teszi függővé, hogy a végrehajtási utasítás vonatkozik-e a három kínai nagyvállalatra. Addig azonban folyamatosan jegyzik a részvényeket.
Az NYSE azért kezdte meg Kína három legnagyobb állami telekommunikációs cégének a kivezetését, mivel kapcsolatban vannak a kínai hadsereggel.
Az eljárással még a Trump-adminisztráció rendeletének tettek eleget, amely szerint
amerikai befektetők többé nem szerezhetnek részesedést olyan kínai cégekben, amelyeket a hadsereg birtokol vagy irányít.
Korábban a tőzsde megtiltotta az új tranzakciókat az érintett cégek részvényeivel január 11-től, és novemberig engedélyezte a meglévő részesedések eladását.
A feketelistát az állítólagos katonai kapcsolatokkal rendelkező cégekről a Pentagon állította össze, és rajta vannak Kína legnagyobb chipgyártó, repülőgépgyártó, hajóépítő, építőipari és technológiai vállalatai.
Fotó: AFP
Az amerikai pénzügyminisztérium illetékes hivatala korábban azt is közölte, hogy a tilalom a részvényeken túl a derivatívákra, a letéti jegyekre, a tőzsdén kereskedett alapokra, az index alapokra és a befektetési alapokra is kiterjed. Továbbá megkezdték a leányvállalatok érintettségének vizsgálatát is.
Az elmúlt hónapokban egyre fokozódó amerikai nyomásnak a hongkongi tőzsde a nyertese.
A New York-i tőzsdén jegyzett kínai vállalatok – mint az Alibaba vagy a JD.com e-kereskedelmi csoport – közül több is bevezette a részvényeit Hongkongban.
Míg a Baidu kínai internetes cég is jelezte, hogy fontolóra veszi az elsődleges tőzsdei kibocsátást Hongkongban.
A WSJ arra is emlékeztetett, hogy a China Mobile több mint két évtizede lépett az amerikai parkettre, míg a China Unicom és a China Telecom részvényei az ezredforduló óta forognak a tengerentúli tőzsdén. És ezek a cégek dollármilliárdokat gyűjtöttek a részvénykibocsátások során. Elemzők úgy vélik: az amerikai befektetők komoly kárt szenvednének, ha alulértékelt részvényeket kell pár hónap alatt likvidálniuk a portfóliójukból.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.