Sportgazdaság

Óriási veszteséget hozott a vírus a sztárcsapatoknak

Árbevétel és profit szinten is látható a koronavírus hatása a bajnokcsapatok pénzügyi teljesítményében. A Juventusnál és a PSG-nél kétszámjegyű visszaesés van.

Megjelent a KPMG éves „The European Champions Report” jelentése, amelyből kiderül, a COVID-19 járvány rányomta bélyegét a hat kiemelkedő európai liga bajnokainak pénzügyi teljesítményére az elmúlt szezonban: a KPMG felmérésében vizsgált hat bajnokcsapat mindegyike csökkenő bevételről számolt be.

  • A Juventus, a Paris Saint-Germain és a Porto kétszámjegyű árbevétel-visszaesést regisztrált az előző évhez képest,
  • míg a Bayern München, a Liverpool és a Real Madrid összbevételei mérsékeltebben csökkentek,
  • főként annak köszönhetően, hogy kis mértékben növelni tudták kereskedelmi bevételeiket. A német és a spanyol bajnokcsapat ritka kivételt jelent a futballszcénában azért is, mert sikerült nettó profitot termelniük a 2020. május/júniusban lezárt pénzügyi évben; miközben a többi klub jelentős veszteséget2 szenvedett el. A következtetéseket, a KPMG Budapesten működő, Football Benchmark csoportja tette közzé az immár ötödik alkalommal elkészített „The European Champions Report” jelentésében, mely Európa hat legerősebb bajnokcsapatának a 2019/2020-as szezont lezáró éves beszámolóinak elemzésével készült.

    Fotó: Shutterstock

    Az elmúlt szezonban három csapat, a Juventus, a Bayern München és a Paris Saint-Germain megőrizte bajnoki címét, míg a Liverpool 30 év után tudott ismét győzedelmeskedni a Premier League-ben, a Porto a tavalyi nyertes Benfica-tól hódította vissza a portugál bajnoki címet, a Real Madrid pedig 34-edszerre szerezte meg a LaLiga trófeát, a két évig uralkodó Barcelona-t taszítva le ezzel a trónról.

    „Míg a koronavírus-krízis előtti időszak folyamatos és stabil fejlődést hozott majdnem minden európai top ligában, az elmúlt szezon mindenkit hátrányosan érintett, igaz, nem ugyanolyan mértékben. A COVID-19 megkérdőjelezte a futball ökoszisztéma pénzügyi fenntarthatóságát, felfedve ennek törékenységét.

    Már a pandémia előtt is jelentős nyomást helyezett a klubok pénzügyi helyzetére a játékosok túlzottan magas fizetése, valamint az egyre növekvő átigazolási és ügynöki díjak.

    A krízis felnagyította az üzleti modell hibáit: a futballkluboknak hirtelen likviditási problémákkal kellett megküzdeniük, többek közt a jegyeladások elmaradása okán csökkenő árbevételeik, és a gyakran megkérdőjeleződő média- és kereskedelmi megállapodásaik miatt” – emelte ki Andrea Sartori, a KPMG globális sporttanácsadási csoport vezetője.

    A beszámoló főbb következtetései:

  • A beszámolóban vizsgált összes bajnokcsapat árbevétele (nettó átigazolási bevételekkel) csökkent.
  • A 8 százalékos árbevétel-visszaesés ellenére a bajnokcsapatok közül a Real Madrid érte el a legmagasabb összbevételt, 681,2 millió EUR értékben.
  • Az elnapolt vagy zárt kapuk mögött lejátszott mérkőzések miatt a Porto kivételével az összes csapatnál a jegyárbevétel csökkent a legnagyobb mértékben. Abszolút értékben a Real Madrid vesztett a meccsnapi bevételekben a legtöbbet (-34,9M euró, ez éves viszonylatban 22 8 százalékos csökkenés), míg a Porto 4,2M eurós bevételkiesése jelentette százalékosan a legmagasabb éves visszaesést (-34 8 százalék).
  • A közvetítési díjak is csökkentek minden bajnokcsapatnál, részben az UEFA Bajnoki Ligájában elért teljesítményük függvényében: a döntős Bayern- München és Paris Saint-Germain a televíziós bevételeknél csupán 4%-os csökkenést számolhatott el, míg a Porto korai, a kvalifikációs szakaszban való kiesése miatt 63 8 százalékos bevételkiesést volt kénytelen elkönyvelni a közvetítési jogok tételsorán.
  • A Liverpoolnak, a Bayern Münchennek és a Real Madridnak sikerült a kereskedelmi bevételein javítania, egyenként 14 8 százalék, 4 8 százalék és 2 8 százalékkal.
  • Egyedül a német és a spanyol bajnok tudott szerényebb nettó eredményt elérni (5,9M és 0,3M euró értékben), bár mindkét csapat profitja jelentősen csökkent az előző szezonhoz képest. A többi vizsgált bajnokcsapat komoly veszteséggel zárta a 2019/2020-as pénzügyi évet.
  • koronavírus bevétel futball KPMG
    Kapcsolódó cikkek