BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

VG-körkérdés

Kiugróan jó fél évet zártak a bankok. A dinamikus bővülés motorja a lakáshitelezés volt, de az egyéb üzletágak is számottevően hozzájárultak a sikerhez. Többen kiemelték a volatilis forint- és kamatpiacból származó nyereséget is. S bár számos kockázati elem érinti a szektor tevékenységét, a megkérdezett vezetők szerint ennek hatása az év végéig nem változtatja meg alapvetően a tendenciákat.
2003.08.29., péntek 00:00

Stabilitás kell



Farkas Ádám

A CIB Közép-európai Nemzetközi Bank

vezérigazgatója

"A magyar gazdaság és a bankszektor kilátásait ma alapvetően két kritikus tényező határozza meg: az európai gazdaság helyzete és a hazai gazdaságpolitikai döntések iránya. Az utóbbival szembeni elvárás a meghirdetett programokban kitűzött céloknak megfelelő költségvetés elfogadása és az azzal összhangban álló monetáris politika. Ha ez nem teljesül, fennáll a veszélye a nemzetközi befektetők elfordulásának, egy igen volatilis piac kialakulásának, amely lehet jó, a bankok azonban nem egy ilyen helyzet kínálta üzleti lehetőségek megragadásában, hanem a pénzügyi rendszer stabilitásában érdekeltek. Ha a gazdasági folyamatok megmaradnak e keretek között, olyan döntések születnek, amelyek megalapozzák ezt a hitet, a 2003-as évet a bankok az első hat hónap kiugró eredményeihez hasonlóan fogják zárni. Az elmúlt év során a bankszektor szinte minden területen bővülést tudott felmutatni, kedvező adatok valószínűsíthetők tehát."



Jó évre van kilátás



Felcsuti Péter

A Raiffeisen Bank Rt. vezérigazgatója

"A hazai bankszektor egésze saját tervszámai felett teljesített az első fél évben. Ennek több oka is van. A lakossági hitelkereslet dinamizmusa folytatódott az első fél évben, többen előre hozták lakáshitel-igénylésüket, félve az esetleges szigorításoktól. Jelentős profitlehetőséggel kecsegtettek a rendkívül hektikus árfolyammozgások, aminek eredményeként megugrottak a devizaműveletekből származó bevételek. A jegybank kamatlépései pedig nem éreztették hatásukat, a bankok zöme ugyanis továbbhárította a hatásokat. Ez a tendencia pedig növelte is a pénzintézetek kamatréseit. A kellemes események között azért fellelhető némi kedvezőtlen elem is: az állampapírokkal kapcsolatos műveletek - a hozamemelkedés miatt - veszteséggel jártak a bankok számára. A hitelezési dinamizmus lassulásával számolni kell, ám a devizapiacon észlelhető bizonytalanság további bevételjavulást indukálhat. 2003 egészét tekintve kedvező időszak várható."



Szűkülő marzsok



Gyuris Dániel

Az FHB Földhitel- és Jelzálogbank vezérigazgatója

"Az eredményeket és az aktivitás növekedését tekintve is kiemelkedő évzárás várható a bankszektortól. A tevékenység bővülésében az év utolsó negyede egy kisebb ciklikus visszaesést ugyan hozhat, ez azonban már nem valószínű, hogy lényegi változást okoz. A jövedelmezőség tekintetében a második fél év tőkepiaci trendjei, a marzsok ezzel és a lakástámogatási rendszerrel összefüggő változása hatással lehet az évzáró adatokra, ennek mértéke azonban az idén még mérsékelt marad. A bankszektor többsége várhatóan hozza, túlteljesíti az év közben esetenként már eleve felfelé módosított terveit. A távolabbi jövőt azonban már érzékenyebben érinti a kérdés: megáll-e a forrásköltségek drágulása? A felülről korlátozott kihelyezési hitelkamat mellett ez a feltétele annak, hogy az egyes termékek szintjén realizálható profit megmaradjon a tűréshatár szintjén, s ne csússzon az alá. További veszélyforrást jelenthet az infláció."



Volatilis piac



Lotfi Fárbod

A Deutsche Bank Rt. elnök-vezérigazgatója

"Kimagasló eredményeket produkált ebben az évben a bankszektor. A Deutsche Bank magyarországi szerepvállalása kicsit sajátos: a deviza-, állampapír- és derivatív piacokon közvetítjük az anyavállalat termékeit vállalati és pénzintézeti ügyfélkörünknek. E helyzetből adódóan a mi bankunk és a szektor némiképp más tényezőkkel összefüggően szárnyal, de mindkét viszonylatban figyelemre méltó a bővülés. Az okok között saját tevékenységünket illetően a volatilissé vált forint- és kamatpiac miatt jelentősen megnövekedett vállalati megbízások, egyben az ügyfélkör számottevő növekedése említhető. Emellett pedig szerepe volt pénzintézeti partnereinknek aktivitásnövekedése is. Az év hátralévő részét tekintve lényegi változást nem várok. Ez egy jó év lesz. Ehhez azonban mindenképpen szükséges, hogy ne romoljon a bizalom a forintpiacon, ne torpanjon meg a GDP növekedése, s a költségvetés a megadott keretek között maradjon."



Konszolidálódó szektor



Spéder Zoltán

Az OTP Bank alelnöke, vezérigazgatóhelyettese

"A bankszektor első félévi növekedését több elem is segítette: a jelzálog-hitelezés gyors bővülése mellett számottevően nőttek az ügyfeleknek nyújtott hagyományos és új szolgáltatásokból származó bevételek. Mindezzel párhuzamosan a jó kihelyezéseknek köszönhetően a kockázati költségek szinten tarthatóak voltak. Az erős verseny kikényszeríti a költséghatékonyság javítását, a marzsok pedig részben a magasabb hozamú termékek, az ügyfélkihelyezések arányának növekedésével összefüggésben a második negyedben szintén javulni tudtak. Az év második felében a jelzálog-hitelezés dinamikájának lassulására s változékony kamat- és árfolyamkörnyezetre számítok, az eredmények tekintetében azonban a tervekhez közeli teljesítés várható. Az első fél év üzleti aktivitását jellemző tényezők mellett érdemes talán kitérni arra is, hogy konszolidáció kezdődött a szektorban, átrendeződés azok javára, akik profitálni tudtak a kedvező hatásokból."

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.