A hét végi koalíciós megállapodás vállalkozásokat érintő részeit olvasva úgy tűnik, meghallgatásra találtak azok a javaslatok, amelyeket az érintett szakmai szervezetek, kamarák és lapunk is régóta fontosnak tart. Ha jövőre még nem is kezdődik átfogó adóreform, számos olyan lépést tartalmaz a határidőket és felelősöket megnevező dokumentum, amelyek egyszerűsítik, könnyítik az üzleti szereplők életét. Ha valami bosszantó, az csupán az, hogy ezeket az intézkedéseket miért csak most lépi meg a kormányzat. Az adórendszer és -bevallás egyszerűsítése, a visszaélésekkel szembeni hatékonyabb fellépés, az ügyintézés gördülékenyebbé tétele, a kkv-k és a kutatás-fejlesztés ösztönzése mind-mind olyan terület, ahol kockázat nincs, a versenyképességet viszont egyértelműen javíthatja a beavatkozás.
Nagyobb meglepetést talán csak az okozott, hogy végre eldőlt: jövőre mégis bevezetik az értékalapú ingatlanadót. Bár ez szerepel a konvergenciatervben és a közgazdászok szerint is kívánatos vagyoni típusú adózás irányába való elmozdulást jelenti, úgy tűnt, a szocialisták nyomására a kormány mégis eláll a bevezetésétől, látván a vártnál kedvezőbb költségvetési helyzetet és a rekordmélységbe csúszó népszerűségi mutatókat. A mostani megoldás amolyan igazi politikai kompromisszum: a – többségében ellenzéki – önkormányzatokra bízza kivetését és beszedését, és egy központi útmutatás alapján csupán a jelenleg is hatályos adónemeket vonná össze.
A részletek kidolgozása – különösen az ingatlanadó vagy az adójóváírás kapcsán – tartogathat még izgalmakat erre az évre is, a nagyobb horderejű változásokra azonban a mostani megállapodás nyomán csak 2009-től lehet számítani. Így most csak annyit lehet megállapítani, hogy az adórendszer átalakítása a helyes irányba látszik elmozdulni, de hogy ez meddig tart és mire lesz elég, azt ma még nem tudjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.