A szerb parlamentnek napokon belül kellett volna szavaznia Vojislav Kostunica távozó miniszterelnök indítványáról, amely Koszovó elismerése miatt az EU-val fenntartott kapcsolatok megszakításával fenyeget. A szombaton lemondott belgrádi kabinet ugyan leszavazta az indítványt, ám a törvényhozásban a nacionalista voksokkal alighanem átmenne az ultimátum. Lesz miről tanakodniuk mai ülésükön az uniós külügyminisztereknek.
Eközben a NATO-ban három nyugat-balkáni ország meghívása körül alakult ki feszült helyzet. Görögország nem hajlandó a „névbitorló” Macedónia felvételének támogatására, és miután Albániáért sem lelkesedik mindenki, egyedül Horvátország tagsága tűnik sima ügynek.
A Balkánon a helyzet látszólag változatlan: a Nyugat nem tud mit kezdeni az egymással torzsalkodó népekkel és a szétaprózódó államocskákkal. Széle-sebb perspektívából nézve azonban el kell ismernünk, hogy Európa „puskaporos hordója” lassan betagozódik a nyugati struktúrákba. Nem tudjuk, bekövetkezik-e Koszovó megosztása, s a görögök megbékülnek-e szomszédjuk nevével, de kétségtelen, hogy az üzleti érdekek sem engedik a vákuum állandósulását Európa e részén. Ezért került elérhető közelségbe Horvátország EU-tagsága, ezért nyújtózkodik a NATO is a térség országai után, és ezért ígér Brüsszel nagy előcsatlakozási segélyt a tagságtól egyelőre meszsze lévő jugoszláv utódállamoknak. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.