BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
ellenőrzés

Megjelent a 2025-re meghirdetett fogyasztóvédelmi célellenőrzések programja

A Nemzetgazdasági Minisztérium közreadta hivatalos weboldalán, a Fogyasztói Portálon a 2025. évi Fogyasztóvédelmi hatósági ellenőrzési és vizsgálati programot, amelyből megtudható, milyen fogyasztóvédelmi ellenőrzésekre kell és lehet számítani jövőre.
Szerző képe
Dr. Nagy Andrea Magdolna
ügyvéd, Dr. Nagy Andrea Magdolna Ügyvédi Iroda
2024.12.13., péntek 09:10

A 2025-re kiadott Fogyasztóvédelmi hatósági ellenőrzési és vizsgálati program (EVP) számszerűen 39 témavizsgálattal debütál, az egyes témavizsgálatokon belül mintegy 50 különböző témakörben zajlanak majd a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok célirányos ellenőrzései, mintavételekkel egybekötött termékbiztonsági vizsgálatai. 

Supervisor,,Technical,Supervisor,,Engine,,Wears,Antimicrobial,Suit,,Inspects,,Repairs,,Maintains
A korábbi években megszokottakhoz képest is nagyobb hangsúlyt kap 2025-ben a termékbiztonság / Fotó: Shutterstock

Külön célkeresztbe esnek 2025-ben a harmadik országból érkező termékek, melyek átfogó fogyasztóvédelmi ellenőrzésre számíthatnak, ahogyan az online piacterek piacfelügyeleti ellenőrzése, vagy éppen az ingatlanközvetítők általános szerződési feltételeinek vizsgálata és a vámudvarokat érintő, eseti jelleggel történő kitelepülés keretében végzett ellenőrzések is új színfoltként jelennek meg a korábbi évekből megszokott ellenőrzési palettákhoz képest. Az említett célpontokra irányuló hatósági figyelem kétségtelenül indokolt, hiszen az egész belső piacon és hazánkban is aggasztó a nem uniós gyártású és nagy volumenben az uniós állampolgárok otthonaiba bekerülő termékek biztonságosságának hiánya. Pedig az Európai Unióban csak és kizárólag biztonságos termék forgalmazható, vagyis olyan, amelyik a rendeltetésszerű felhasználás során semennyi, vagy a létező legminimálisabb kockázatot jelenti a fogyasztó életére, egészségére. Leegyszerűsítve: nem tűzveszélyes, nem áramütés-veszélyes, nem mérgező, nem hordozza fulladás, vágás, beszorulás, hallás- vagy látáskárosodás kockázatát. 

Kiemelést érdemel a 2025-ös EVP-ből, hogy emiatt a termékbiztonsági ellenőrzések fókuszában maradnak jövőre is a játékok, különösen a három év alattiaknak szánt csörgők, plüssök, fürdőjátékok, de új elemként a bőrrel érintkező, lágy műanyag termékek  – pl. mobiltok, irattartó tok – ftaláttartalmának mintavételi terv alapján történő ellenőrzésére is sor kerül, ahogyan a lítiumakkumulátorral működő, hordozható lámpatestek, a kézi szerszámok és építési termékek, valamint a gyermekeknek szánt kozmetikai termékek és az állatfelszerelések piacfelügyeleti vizsgálataira szintén számítaniuk kell a forgalmazóknak, importőröknek, gyártóknak, webruházaknak. Nem ússzák meg a piacfelügyeleti fókuszt az univerzális akkumulátortöltők, a magas illékony szerves vegyület tartalmú festékipari termékek, a tetoválófestékek, a kül- és beltéri díszvilágítási füzérek és a karácsonyi dekorációs termékek sem.

Bár örökzöld ellenőrzési területnek mondható a hagyományos és az elektronikus kereskedelem fogyasztóvédelmi ellenőrzése, 2025-ben az említett kereskedelmi csatornákon történő termékértékesítést a fogyasztóvédelem új felhanggal, fenntarthatósági szempontból is ellenőrzi, vagyis megéri a megalapozatlanul környezetbarát, „zöld” kereskedelmi kommunikációkat – melyeket gyakran a „greenwashing” kifejezéssel illetünk – mellőzni.  

Lesznek ellenőrzések, melyek a vásárlói érdekek védelme érdekében hozott kormányzati intézkedések érvényesülésére, az árfigyelő rendszerre vonatkozó előírások betartására koncentrálnak, de emellett a légi utasok jogainak érvényesülésére is fokozott hatósági figyelem irányul majd.  

Jövőre is górcső alatt marad a kellékszavatossági és jótállási igények szabályos intézésének ellenőrzése és a veszélyes termékek keresése, mind a hagyományos, mind az online kereskedelmi forgalomban. 

Végül említést érdemel, hogy nem marad el a dohánytermékek ellenőrzése, de az általános reklámszabályok, az energiacímkézés, a 18 éven aluliakat védő egyes értékesítési és kiszolgálási szabályok betartásának figyelemmel kísérése sem. Gyerektáborok, játszótéri eszközök, videójátékok és pelenkák ellenőrzését is betervezték 2025-re, valamint a „mentes” élelmiszerek és az étrend-kiegészítők is célkeresztben lesznek. A csecsemőknek, iskolásoknak és felnőtteknek szánt textiltermékeket szintén ellenőrzik megtévesztő jelölések kapcsán a hatóságok jövőre.

Összességében egy igen széles spektrumú jövő évi fogyasztóvédelmi ellenőrzési menetrenddel kell számolnia minden vállalkozásnak, méghozzá azzal, hogy a korábbi években megszokottakhoz képest is nagyobb hangsúlyt kap 2025-ben a termékbiztonság. 

Az uniós jogalkotó a tagállami szabályozásokat a fogyasztók biztonsága érdekében „összezárta”, megszüntette a korábbi kiskapukat. Az uniós Piacfelügyeleti Rendelet mellé belépő, a 2024. december 13. napjától alkalmazandó Általános Termékbiztonsági Rendelettel a nem élelmiszertermékek szektorában (pár termékkör kivételével) valamennyi gazdasági szereplőnek számolnia kell a 2025-ös EVP tanulmányozásakor, és a preventív felkészülés során különösen, melynek költsége a megfelelés hiánya esetére rögzített, akár több milliárd forint összegű bírságok jelentette költségek töredéke lehet. Megéri időben és jól felkészülni.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.