Miközben a nagypolitika színpadán zajos események történnek, viszonylag csendes hetet könyvelhettek el a gazdasági életre koncentrálók. Az egyik legfontosabb, bár nem túl örömkeltő hír, hogy erőteljesen romlottak a magyar gazdaság jövőbeni teljesítményével kapcsolatos várakozások. Nem annyira a gazdasági növekedés kilátásai lettek rosszabbak, mint az egyensúlyi mutatókra vonatkozó piaci prognózisok.
Decemberre 5,8 százalékos infláció a konszenzus a Reuters júniusi felmérésében, ami átlagosan 0,1 százalékpontos növekedést jelent. A 13 megkérdezett kutatóintézet, elemzőműhely, illetve piaci szakértő közül mindössze három gondolja úgy, hogy teljesülni fog a jegybank inflációs célkitűzése (vagyis a 12 havi fogyasztói árindex év végén nem haladja meg az 5,5 százalékot).
Még jelentősebb a jövő évi előrejelzésben bekövetkezett változás: több mint 30 bázispontos emelkedés következett be egy hónap alatt. A 4,9 százalékos konszenzus jelentősen felette van a 2,5-4,5 százalékos célsávnak. A legtöbb elemző ebből következően arra számít, hogy a jegybank megváltoztatja a jövő évi célkitűzését, annak ellenére, hogy sokan úgy vélik, a cél megemelése komoly csapást jelenthet a monetáris politika hitelességére és az állampapírpiacra. A költségvetés éves hiányára vonatkozó előrejelzések átlagosan 80 milliárd forinttal nőttek. A borúlátás a külső egyensúlyra is kiterjed.
Bár a növekedési kilátások sem rózsásak, a múlt héten a Központi Statisztikai Hivatal annak az építőiparnak az áprilisi teljesítményéről közölt adatokat, amely talán az egyetlen olyan termelőágazat, amelyet elkerült a dekonjunktúra. A tavasz közepén a termelés volumene 32,2 százalékkal magasabb volt, mint 12 hónappal ezelőtt. Tavaly a lakásépítések gyors felfutásának volt köszönhető az építőipari konjunktúra, ehhez még hozzáadódott a választások előtti szokásos költségvetési költekezés.
A KSH péntekről a jövő szerdára tolta az első negyedéves GDP-növekedés részletes adatainak megjelentetését, mivel idéntől új, a változásokat jobban kifejező mutatót is közöl a hivatal, ennek kidolgozása azonban a vártnál hosszabb időt vesz igénybe. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.