BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszel bevándorlásra buzdít

Az Európai Bizottság annak közlésére kéri a tagországokat, hogy a jövőben hány és milyen képzettségű külföldi bevándorlót kívánnak fogadni. A szükségletek felmérése az első lépés lenne az egységes uniós bevándorlási politika kidolgozása irányába.

Brüsszel azt szeretné, ha a tagállamok jelentései alapján a jövő év második felében konferencián vitathatnák meg a bevándorlási helyzetet -- írja a Financial Times. A témában ma közzétett bizottsági vitaindító anyag szerint a tizenötök munkaképes korú lakossága az 1995-ös 225 millióról 2025-re 223 millióra csökken, miközben a 65 évnél idősebbek aránya 15-ről 22 százalékra emelkedik. Ennek fényében azt szeretnék, ha célszámokat tűznének ki a bevándorlók kívánatos létszámára vonatkozóan; ezek a munkaerő-piaci igényeket, valamint a külföldi munkavállalók uniós elfogadottságát egyaránt figyelembe vennék.
Az Európai Bizottság javaslatának kulcseleme, hogy az uniós országoknak fokozatosan közös jogi kereteket kellene teremteni a bevándorlók fogadására; a blokkon kívüli munkavállalók tartózkodási idejüktől függő jogokat kapnának, és hosszabb távon nyitva lenne előttük az állandó tartózkodás, sőt bizonyos fajta állampolgárság elnyerésének esélye is. Az EU javaslattevő testülete a jövő év elejére ígéri az erre vonatkozó jogszabályok tervezetének előterjesztését.
António Vitorino, az EU bel- és igazságügyi biztosa szerint a mostani kezdeményezés annak elismerését jelenti, hogy az elmúlt 20-30 évben gyakorolt "nulla bevándorlás" politikája nem tartható tovább. A bizottság a munkaerő-piaci igények kielégítésén túl azt is várja a közös bevándorlási politikától, hogy annak révén visszaszorul az illegális migráció és az embercsempészet. A bel- és igazságügyi együttműködés elmélyítése keretében egyébként Brüsszel azt is tervezi, hogy 2004-re közös menekültpolitikát alakít ki.
A bevándorlás elismerése persze nem arat osztatlan lelkesedést a tagországokban. Amikor Franciaország ez év júliusában annak a véleményének adott hangot, hogy az EU-nak a következő 50 évben 50-75 millió bevándorlóra lesz szüksége, ezzel heves ellenkezést váltott ki a tagországok jobboldali pártjai részéről. A brit konzervatívok például azzal utasították el a felvetést, hogy az uniós lakosság jobb képzése megoldaná a foglalkoztatási feszültségeket. Ennek tudatában a bizottság mostani vitaanyaga is elismeri, hogy a kérdés politikailag igen kényes.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.