BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszelben nem kellenek az öregek

Az Európai Bizottság december folyamán javaslatot terjeszt elő az uniós szervek személyzeti politikájában tapasztalható koralapú diszkrimináció megszüntetésére. Jelenleg a 45 évnél idősebb jelentkezőknek semmi esélyük arra, hogy állást kapjanak az EU apparátusában.

A 45 éves korhatár nem szerepel egyértelműen a személyzeti politikát szabályozó dokumentumokban, ám az uniós szervek által elfogadott közös gyakorlat mégis azt eredményezi, hogy az ennél idősebb jelentkezőket elutasítják az úgynevezett alacsonyabb pozíciók betöltésekor (a magasabb pozíciókra tehát nem vonatkozik a korhatár, az Európai Bizottság húsz tagja közül például mindössze hárman 45 év alattiak). Ez a megkülönböztetés mind az EU elfogadásra váró alapjogi chartájával, mind pedig az Anna Diamantopoulou biztos által kidolgozott és a tagországok részéről elfogadott uniós foglalkoztatási stratégiával ellentétben áll -- mutat rá Jakob Söderman, az EU ombudsmanja.
Az EUobserver emlékeztet: az ombudsman 1997-ben indított vizsgálatot az EU-intézményeknél tapasztalható koralapú megkülönböztetés ellen. Ennek eredményeképpen az Európai Parlament és a bizottság tíz évvel felemelte az akkor 35 éves korhatárt, majd a brüsszeli végrehajtó testület 1998 márciusában ígéretet tett a diszkrimináció teljes eltörlésére. Ez -- főként egyes EU-szervek ellenkezése miatt -- mindeddig nem valósult meg, ám az ombudsman tovább nem hajlandó várni: a jövő hónapban a bizottságnak intézményközi megegyezés hiányában is a tanács elé kell terjesztenie javaslatát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.