Szeptemberről októberre 0,7 százalékkal nőttek az árak Magyarországon. Ez tizenkét hónap alatt 10,4 százalékos áremelkedést jelent -- tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Az év első tíz hónapjában átlagosan 9,7 százalékos volt a drágulás.
Az árak gyorsuló ütemű növekedése júliusban kezdődött, tavaly december óta a mostani tizenkét havi adatok a legmagasabbak. Az októberi tizenkét havi árindex mellett a tízhavi átlagos drágulás is 0,1 százalékponttal nagyobb, mint az egy hónappal korábbi.
Átlagon felül emelkedett a ruházati cikkek ára, ami szezonális hatásokkal -- végkiárusítások befejeződése, új szállítmányok megjelenése -- magyarázható. Szintén nagymértékben járult hozzá az áremelkedéshez a háztartási energia, amely mögött a távfűtés drágulása húzódik meg.
A KSH által számított maginfláció szintén 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, így a szezonálisan kiigazított "alapdrágulás" tizenkét hónap alatt 8,5 százalékot tett ki. A Magyar Nemzeti Bank maginflációja ugyanakkor a szeptemberi 9,4 százalékról októberre 9,6 százalékra nőtt.
A piacon nem okoztak meglepetést a friss adatok, hiszen a várakozásokat csupán kismértékben haladták meg. Október lehet az infláció csúcspontja, véli Kovács György, a DG-Bank makroelemzője. Az élelmiszerárak októberben már csökkenő ütemű drágulást mutattak, november-decemberben további mérséklődés várható.
Ettől némileg eltér Rácz Anikó, a CA-IB munkatársának véleménye. Ő októberben magasabb inflációra számított. Az élelmiszerárak szempontjából november még erős hónap lehet, főképp a különböző idényáras élelmiszerek drágulása miatt, s ezért akkor még stagnálást vár. Az elemzők ugyanakkor egyetértenek abban, hogy decemberben nagymértékű csökkenés lesz. Tavaly év végén ugyanis nagy benzinár-emelkedés húzta az indexet, ennek az idén kisebb a valószínűsége. Az élelmiszerláncok ellenállására is számítani lehet, ami jelentősen korlátozhatja az áremelési szándékok érvényesítését -- mondja Kovács György.
Az elemzők az év végére 9,7-9,8 százalékos tizenkét havi árindexre számítanak, és ugyanennyi lehet az éves átlagos infláció is. Ez azt jelenti, hogy az idén ugyanakkora áremelkedés lesz, mint tavaly.
A jövő év elején lassú mérséklődés várható az ütemben, véli Rácz Anikó. A maginfláció nem sok okot ad a bizakodásra. Annak magas -- és az elmúlt hónapokban rendre emelkedő -- szintje ugyanis azt sejteti, hogy 2001-ben csak nehezen lesz csökkenthető az infláció.
Alig csökken az áremelkedés üteme az idén Ez évi csúcsát érte el a fogyasztói árindex októberben. A tizenkét havi drágulás mértéke 10,4 százalék volt. Az idei esztendő teljesítményét már csak a decemberi fejlemények javíthatják. Elemzők szerint 2000-ben 9,7-9,8 százalékos lehet az infláció. M. I.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.