A tapasztalatok azt mutatják, hogy évről évre értékesebb műemlékvédelmi rekonstrukciós pályázatokat nyújtanak be, és egyre felkészültebbek a jelentkezők. Jellemző, hogy megnőtt a határidő-módosítások száma, ami azzal magyarázható, hogy az eredeti tervhez képest komplettebben kívánják felújítani a házakat, és erre a határidő elvállalásakor még nem gondolnak a pályázók -- közölte lapunk érdeklődésére Kiss Katalin, a főváros települési értékvédelmi ügyosztályának vezetője.
Míg a műemléki alapra az idén 191 pályázat érkezett be, a települési és értékvédelmi dotációra 106-an jelentkeztek. Mindkét területen 55-55, vagyis összesen 110 tender kapott támogatást. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendelkezésre álló összeg kevés, hiszen az igényelt összeg összesen 3 milliárd forintot tett ki. A támogatás projektenként 300 ezer és 4 millió forint között mozog. Általában társasházak pályáznak, de akadnak köztük családi házak, intézmények (kórházak, iskolák), egyházak, sőt még magáncégek is.
Budapesten mintegy 6 ezerre tehető a még felújításra váró, belvárosban lévő, századfordulós épületek száma. Eddig ezer ingatlan szépült meg a támogatások segítségével. Kiss Katalin szerint nem jellemző, hogy a pályázók spekulációs célból igényelnék a dotációt, pedig egy-egy lakás értéke a ház külső és belső felújítása után akár a duplájára is nőhet. Sokszor egyébként a határidő lejárta előtt visszafizetik a kölcsönt.
A műemléki alapot 1991-ben hozták létre. A támogatás éves keretét minden évben a fővárosi közgyűlés a költségvetésben határozza meg. A vissza nem térítendő támogatás célja a műemléki védettségű vagy műemléki környezetben lévő értékek felújítása, restaurálása. A dotációra ezek tulajdonosai és használói pályázhatnak.
Az épületek felújítására 1991--96-ig évente csak 20 millió forintot fordítottak, 1997-ben és 1998-ban 40 millió állt rendelkezésre, tavaly 70 millió forintot biztosítottak, az idén pedig ennél 20 millióval kevesebbet, 50 millió forintot. A keret csökkentésének az az oka, hogy egyetlen projektre, a Rózsák terén található templom felújítására 30 millió forintot különítettek el -- mondta az ügyosztály vezető.
A települési és értékvédelmi pályázatra csak a fővárosi védettség alatt álló épületek tulajdonosai jelentkezhetnek. Ennek keretében vissza nem térítendő támogatást, illetve kamatmentes kölcsönt nyújt a főváros a győzteseknek. Míg tavaly erre a célra 140 millió forint állt rendelkezésre, az idén ez az összeg 157 millió forint. A növekedés oka, hogy megnyertek egy pert, és az ebből befolyt összeg megnövelte a keretet. A Hunyadi téri csarnok felújítását ugyanis nem tudta elvégezni a győztes pályázó.
Bár a következő pályázatokat csak jövő márciusban írják ki, a különböző iratok beszerzése miatt érdemes már most elkezdeni a felkészülést -- mondta Kiss Katalin.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.