Jövőre 786 milliárd forintot, 2002-ben pedig 873 milliárdot kapnak a helyhatóságok a központi költségvetésből. A saját bevételekkel együtt az önkormányzati szféra 2001-ben várhatóan mintegy 1670, 2002-ben pedig 1770 milliárd forinttal gazdálkodhat -- fejtette ki Járai Zsigmond pénzügyminiszter, a kormányfő önkormányzati tanácsadó testületének tagjaival tartott tegnapi konzultáció után.
A miniszterelnök önkormányzati tanácsadó testülete másfél hónappal ezelőtt alakult. Azóta jártunk Pintér Sándor belügyminiszternél, Pokorni Zoltán oktatási miniszternél, kedden találkozunk Stumpf Istvánnal, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterrel, csütörtökön pedig Matolcsy György gazdasági miniszterrel -- ismertette Szita Károly kaposvári polgármester. A tanácsadó testület vezetője elmondta: a megbeszélések eredményeinek összegzése után november végén konzultálnak ismét Orbán Viktor miniszterelnökkel.
A fideszes polgármesterekből álló testület elégedett az önkormányzatok reálértékben növekedő állami támogatásával. Szita Károly kifejtette: annyi pénz sosem lesz, hogy muinden jogos önkormányzati igény kielégíthető legyen, a következő két év költségvetését érő kritikák azonban nem megalapozottak. Nem veszik ugyanis figyelembe a különböző alapokban lévő, illetve a Széchenyi-tervhez rendelt forrásokat, amelyekre jó eséllyel pályázhatnak az önkormányzatok. Emellett a helyhatóságok a gázközművagyon ellenértékeként 61 milliárd forinthoz jutnak -- ebből a forrásból mintegy 600 település részesül. Az ország legnagyobb munkaadói az önkormányzatok: összesen mintegy 500 ezer közalkalmazottat és köztisztviselőt foglalkoztatnak. A bírálatokkal szemben Kaposvár polgármestere úgy látja: a megemelt normatívák elegendőek lesznek a béremelésekre, amelyeknek az önkormányzati szférában is prioritást kell kapniuk. Folytatódik az önkormányzati bérlakás-építési program, amelyre 9 milliárd forintot biztosít a büdzsé. A pénzügyminiszter is támogatja az energetikai lakásfelújítási programot kezdeményező módosító indítványt, amelynek értelmében 2001-ben 3 milliárd, 2002-ben pedig 4 milliárd forint jut lakás-korszerűsítésekre.
A 2001--2002. évi költségvetést bírálók minden alkalommal szóvá teszik, hogy az önkormányzati szféra nem kapja vissza azt a 7,3 milliárd forintot, amelyet az árvíz miatt elvontak. Így csökkentett bázisról indulnak, a következő két évre jelzett növekedés tehát nem helytálló. A pénzügyminiszter kijelentette: az árvíz miatti elvont összeget egyik terület sem kapja vissza. Ugyancsak súlyos gondként jelzik a nagyobb települések, hogy önerőből nem tudják kifizetni a tűzoltók elmaradt bérpótlékait. A pénzügyminiszter leszögezte: ha a munkáltató az önkormányzat, akkor a kifizetés elől nem térhet ki. Az önkormányzati tanácsadó testület viszont úgy véli: kompromisszumos megoldást kell keresni.
Eltérnek az álláspontok a tűzoltók elmaradt pótlékainak kifizetéséről Jövőre 12,4, 2002-ben pedig 10,5 százalékkal emelkednek az önkormányzatok központi költségvetésből származó bevételei -- mutatott rá Járai Zsigmond pénzügyminiszter. A növekedés mértékével a miniszterelnök önkormányzati tanácsadó testülete elégedett. A tűzoltók elmaradt pótlékainak kifizetéséről azonban eltérő álláspontot képvisel a miniszter és a testület. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.