BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fiskális szigort sürget Duisenberg

A makrogazdasági konszolidáció továbbvitelét és a fiskális "lazításoktól" való tartózkodást ajánlotta az eurózóna tagállamainak az Európai Központi Bank elnöke. Wim Duisenberg bejelentette, hogy az ECB a jövőben rendszeres előrejelzések közzétételével teszi áttekinthetőbbé tevékenységét. A bankvezető szerint fordulat várható az euró és a dollár árfolyamának alakulásában.

Az utóbbi hetekben immár önállóan is végrehajtott, többszöri eurótámogató intervenciók kapcsán Duisenberg kijelentette, hogy az ECB számára nem létezik valamilyen irányárfolyam, amelyet elérni vagy megtartani kellene. A beavatkozás egyetlen célja az volt, hogy a spekuláció számára kétesélyessé tegyék a jegyzések mozgásával kapcsolatos találgatásokat.
Duisenberg -- aki az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt beszélt -- megismételte, hogy az alapvető gazdasági irányzatok tükrében jelentősen alulértékelt az euró, amely ily módon meghatározó felértékelődési potenciállal bír. Az egységes valuta gyengülése irányába eddig ható tényezők mozgása közül utalt a tőkemozgásban észlelhető irányzatváltásra. Eszerint mind a közvetlen beruházások, mind a portfólióbefektetések körében lényegesen visszaesett az Európából az USA-ba irányuló tőkeáramlás, ami az idei első nyolc hónapban alig a fele volt az 1999 azonos időszakában kimutatottnak.
Duisenberg szerint a jegybank számára egyedüli irányszám az inflációra megszabott 2 százalékos felső határ, amit a tényleges -- 2,7 százalékos éves rátájú -- drágulás lényegesen meghalad. Ennek okaként az ECB elnöke hivatkozott az olaj látványos drágulására, hozzátette azonban, hogy az inflációs nyomás az energiaárak csökkenése után is fennmaradna, mert az euró nyomott árfolyama folyamatosan tovább drágítaná az importot. Duisenberg szerint jelen helyzetben különösen fontos az inflációs várakozások kiküszöbölése, nehogy az unión belül is árfelhajtó tényezők képződjenek, akár a szokatlanul nagy béremelések, akár a kormányok expanzívabbá váló költségvetési politikája formájában.
A fiskális stabilitás számára konkrét veszélyeket lát az ECB elnöke, aki utalt arra, hogy 1993 óta első ízben várható az előző évihez képest romlás a deficit/GDP mutatókban. Az idei javulás is inkább csak időlegesen ható tényezőkre vezethető vissza, mégpedig a növekedés gyorsulása nyomán megugró adóbevételekre, illetve az harmadik generációs mobiltelefon-licencek bevételeire. A fiskális kurzusok lagymataggá válásával szemben Duisenberg a kiadások további lefaragását és az elkezdett adóreformok következetes végrehajtását ajánlotta.
Az ECB egyébként -- decembertől kezdve -- a jövőben évente két előrejelzést tesz közzé, amelyeket a saját elemzői stábja állít össze. Duisenberg óvott attól, hogy -- főleg a kezdeti időben -- túlságosan komoly következtetéseket vonjanak le a két évre előremutató jelentésekből, amelyeket az ECB is csak mint egyetlen szempontot vesz figyelembe a sok közül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.