BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Januártól 40 ezer forint

Január 1-jétől 40 ezer forint lesz a legkisebb bér Magyarországon -- jelentette be Orbán Viktor. A miniszterelnök az erről szóló kormányrendeletet szombaton írta alá. Reményei szerint e lépés maga után vonja a felsőbb bérkategóriák megemelkedését is. Habár az OMT munkaadói oldalának kompenzációs javaslatát nem fogadták el, Orbán szerint más fórumokon tett munkaadói javaslatok közül több is bekerült a vonatkozó törvényekbe.

Miután az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) pénteki plenáris ülésén nem sikerült a kormánynak és a szociális partnereknek megegyeznie a jövő évi legkisebb bér mértékéről, éltem törvény adta jogommal, s így meghatároztam a jövő évi bér legkisebb mértékét -- közölte Orbán Viktor. Az e lépéssel kapcsolatban elhangzott bírálatok közül sok igaz, így az is, hogy e lépés maga után vonja a felsőbb bérkategóriák megemelkedését. Ez -- bár egyes esetekben problémákat okozhat -- kívánatos cél, sőt 2002-ben még egy jelentős minimálbér-emelés lesz, aminek várhatóan szintén hasonló következménye lesz.
A miniszterelnök szerint e lépés új korszakot s egyben gazdasági filozófiaváltást is jelent. A magyar gazdaság elég erős, a növekedés elég tartós és meredek ahhoz, hogy európai szinten is versenyképes maradjon a mainál magasabb bérek mellett. A miniszterelnök szerint ez ügyben seregnyi tanulmány és tucatnyi hatásvizsgálat készült.
A munkaadók által igényelt kompenzációval kapcsolatban Járai Zsigmond pénzügyminiszter elmondta: ez az intézkedés 2-2,5 százalékos bérköltség-növekedést jelent a nemzetgazdaság egészében, amely várakozásaik szerint nem okoz majd inflációs nyomást. A legkisebb bér emelésének hatása az egész gazdaság számára 100-105 milliárd forint pluszkiadást jelent, ami a 4800 milliárd forintos összes bérköltségnek 2-2,5 százalékát jelenti. A 100-105 milliárd forintból a költségvetési szférára jut 25-26 milliárd, a versenyszférára 75-79 milliárd. A költségvetésre jutó többletet teljes egészében megkapja a szektor. A vállalkozások többletköltségét pedig a kormány 152 milliárd forint értékben kompenzálja, erről a már elfogadott jövő évi adótörvények intézkednek. Így e kompenzáció nemcsak a minimálbér-emelkedést, de a továbbgyűrűző béremelések költségeit is ellentételezik -- állította.
A 152 milliárd forintból mintegy 70 milliárdot a 2 százalékpontos tb-járulékcsökkentés, 31,4 milliárdot a mikro- és kisvállalkozások adótehercsökkentése és csaknem 20 milliárd forintot az üzemanyagok adóterhelésének elmaradó emelése teszi ki. Emellett a kis- és középvállalkozási szektornak egyéb adókedvezményeket is megszavazott a parlament.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.