BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japán kormányátalakítás

A hétfői bizalmatlansági indítvány meghiúsítása után sem érezheti pozícióinak megerősödését Mori Josiro kormányfő, aki most a kabinet átalakításával próbálja meg kivédeni a személyét és szereplését illető kritikákat. Az alig elkerült kormányválság ismét a felszínre hozott néhány árulkodó részletet a szigetország politikai gépezetének működtetéséről.

A decemberi 6-ra várt kormányátalakítás valódi kérdése az, hogy összejön-e egy olyan gárda, amely képes legalább útjára indítani -- jobb esetben pedig levezényelni -- a piacok által sürgetett reformfolyamatot. A kimenetelt illetően eleve kétségeket támaszhat, ha maga a kormányfő a helyén marad, akit befektetői körök lényegében alkalmatlannak tartanak az évtizedek óta változatlanul működtetett politikai és gazdaságirányítási modell átalakítására. A miniszterelnök megtartása vagy menesztése a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) számára is nagy dilemma, hiszen a 20 százalék alatti lakossági támogatottsággal bíró politikus óriási tehertétel lehet a jövő júliusban esedékes felsőházi választásokon.
A kormány átalakítása során Mori igyekszik megszilárdítani pozícióit, erre a célra állítólag továbra is a kabinetben akarja tartani a 81 éves Mijazava Kiicsi pénzügyminisztert, továbbá a nagy hatalmú gazdaságtervezési ügynökség vezetőjét, Szakaija Taicsit. Mijazava ugyanakkor kijelentette: nem számít arra, hogy a miniszterelnök a kormányban akarja tartani őt. Arról azonban nem nyilatkozott, hogy elfogadna-e egy ilyen felkérést. A Reuters tudni véli, hogy a kormányzat átszervezésének egyik lépcsője átcsúszik januárra, amikor a minisztériumok számát 23-ról 13-ra csökkentik.
Az utóbbi napok belpolitikai küzdelmei a Japánban már évtizedek óta ismert rituálé szerint folytak. A színfalak mögött ismét felbukkant egy új -- a szigetországban nélkülözhetetlen intézménynek látszó -- királycsináló, Hiromu Nonaka, aki az utolsó pillanatban meghátrálásra kényszerítette az egyik, LDP-n belüli frakció élén álló trónkövetelőt, Kato Koicsit. Nonaka a párt szürke eminenciásaként olyan elődök nyomába lépett, mint Tanaka, Kanemaru vagy Takesita. "Koordinátori" szerepkörében az új erős ember elhárította az LDP reformszárnyából kiinduló pártütést, és megóvta a szakadástól a pártot. Ezzel együtt azonban felerősítette azokat a kétkedő hangokat, amelyek szerint kétséges, hogy az LDP ilyen kritikus időpontban képes lesz-e a megújulásra, vagy önmaga megreformálására.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.