Kedden a parlamentben elfogadott adótörvények révén a hazai adórendszer jobb lesz, és az elfogadott változtatások a kormány által tervezett irányba való előrelépést segítik -- mondta Járai Zsigmond pénzügyminiszter tegnapi tájékoztatóján. Az elfogadott módosító indítványok alapján nem kell változtatni a költségvetési törvényjavaslaton, hiszen azok sem a bevételek, sem a kiadások főösszegére nem hatottak, a többletbevételek, illetve a várható központi kiadásnövekedések, az elmaradó bevételek nagyjából kioltják egymást.
Az adótörvények megalkotásánál öt fő prioritást tartott szem előtt a kormány. Így a családok támogatásának növelését, a kis- és középvállalkozások működési feltételeinek javítását, az adórendszer egyszerűsítését, az európai uniós jogharmonizáció elősegítését, valamint az adózási fegyelem erősítését. Hozzátette: amennyiben a költségvetést is módosítani kell jövőre, az vélhetőleg az adórendszert is érinti. Ha a gazdasági folyamatok megengedik, akkor további kedvezményeket is elképzelhetőnek tart Járai.
A jövőben a központi elvonás aránya 2 százalékponttal, az idei 41,7-ről 39,7 százalékra csökken, 2002-ben pedig további 1,7 százalékponttal, 38 százalékra mérséklődik. A pénzügyminiszter ismertette: a benyújtott módosító indítványok együttes hatásaként a lakosságnak 63 milliárd forinttal kevesebb adót kell megfizetnie 2001-ben, a vállalkozások pedig 152 milliárd forint adó megfizetése alól mentesülnek. A társasági adórendszerben végrehajtott könnyítések alapján a vállalkozások jövőre 32 milliárd, 2002-ben pedig mintegy 39 milliárd forint adót takaríthatnak meg.
Mivel a következő két évben a korábban tervezett 3-3 helyett csak 2-2 százalékkal csökkennek a járulékterhek, így jövőre a tervezettnél 70 milliárd, 2002-ben pedig mintegy 77 milliárd forintos megtakarítást hoz a vállalkozásoknak. Ugyanakkor a tételes egészségügyi hozzájárulás emeléséből évi mintegy 10-12 milliárd forinttal több lesz a bevétel az ideihez képest.
Azzal, hogy jövőre elmarad az üzemanyagok jövedéki adójának valorizációja, a lakosság és a vállalkozások 24 milliárd forintot takaríthatnak meg. Mint mondta, e változtatás miatt azért nem módosították a jövő évi költségvetés bevételi oldalát, mivel számításaik szerint a jövő év második felében a világpiaci helyzet már lehetővé teszi az adóemelést. Továbbá a költségvetést is ezzel arányosan, kisebb bérnövekedéssel kalkulálták.
Ám e bevételkiesést ellentételezi, hogy az eredeti javaslatban számítottnál nagyobb bérnövekedés várható. A tárca számításai szerint 31 milliárd forinttal több adó kerül az államkasszába emiatt. Továbbá 10-15 milliárd forinttal több lesz a járulékbevétel is. Ám e pluszbevételnek már megvan a helye -- tudtuk meg. Az ideihez hasonlóan várhatóan jövőre is több pénzt kell költeni a gyógyszerekre, ezért a vártnál nagyobb bérnövekedésből az államháztartáshoz befolyó többletjárulékból fedezné a tárca a gyógyszerkassza esetleges túlköltését.
A kormány a jövőben akkor támogatja az étkezési hozzájárulás adómentes mértékének felemelését, ha a jelenleginél sokkal szigorúbb lesz az ellenőrzés.
Módosulnak a jövőre tervezett adóbevételi tervek Mivel jövőre a tervezettnél nagyobb bérkiáramlás várható, így mintegy 31 milliárd forinttal több lesz az adó- és 10-15 milliárddal a járulékbevétel a költségvetési törvénytervezetben szereplőhöz képest. Ám azzal, hogy elmarad az üzemanyagok jövedéki adójának emelése, 24 milliárd adóforinttal lesz szegényebb az államkassza. Molnár Mari-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.