Újabb világkereskedelmi forduló indítását kezdeményezte a Brunei fővárosában, Bandar Seri Begawanban tartott APEC-találkozón Bill Clinton amerikai elnök a jövő évre. Clinton szerint a két évvel ezelőtti ázsiai pénzügyi válsághoz hasonló helyzetek elkerülésének egyetlen útja a piacok teljes körű megnyitása a kereskedelem és a működőtőke szabad áramlása előtt. A javaslat a fejlődő országok éles ellenállását váltotta ki, többségük korainak és értelmetlennek tartaná az új WTO-forduló 2001-es elkezdését, a vita azonban egyelőre nem zárult le.
A gazdaság nyitottsága mellett foglalt állást Csiang Cö-min kínai elnök is, véleménye szerint erre garanciát nyújt majd az ország küszöbönálló WTO-csatlakozása. Mexikó az egyetlen WTO-tagállam, amellyel Kína még nem kötött kétoldalú kereskedelmi megállapodást, az egyezség a felek szándékai szerint még ebben az évben létrejön. Jövőre egyébként Sanghajban rendeznék az APEC-országok éves csúcstalálkozóját.
Oroszország tovább erősíti az utóbbi években elért stabilitását, és folytatja gazdaságának liberalizálását, amihez Vlagyimir Putyin orosz elnök a külföldi befektetők segítségére is számít, elsősorban a szibériai nyersanyagkincs kiaknázása terén. Putyin szerint az idén 7 százalékot is elérhet az orosz gazdaság növekedése, ami -- túlszárnyalva a tavalyi 3,2 százalékos bővülést -- a rendszerváltás óta eltelt évtized legjobb teljesítménye lenne. Az orosz elnök bízik a hét éve kezdett WTO-csatlakozási tárgyalások felgyorsulásában, s e cél elérése érdekében a reformok gyorsítását is kilátásba helyezte az APEC-találkozón. A WTO-tárgyalások German Gref orosz pénzügyminiszter szerint jövőre sikerrel lezárulhatnak, így 2002-ben vagy 2003-ban az ország beléphet a Kereskedelmi Világszervezetbe.
A három kontinens 21 államát tömörítő APEC 1989-es létrejöttekor a szervezet legfőbb törekvése a szabad kereskedelem kiteljesítése volt a Csendes-óceán menti térségben, ám a két évvel ezelőtti ázsiai krízis óta egyre több fejlődő ázsiai ország véli úgy, hogy a globalizáció térnyerése csak a fejlettek érdekeit szolgálja. Az információs technológiák megjelenésével a szegény és gazdag államok közötti szakadék tovább szélesedett, ami az APEC-en belüli viták erősödését eredményezi. Mindeközben a másik oldalon a multinacionális cégek határozatlansággal, meghátrálással, az erdeti célkitűzések feladásával vádolják a szervezetet.
Új WTO-fordulót indítana Clinton A szabad kereskedelem és a gazdasági nyitottság mellett kötelezték el magukat a politkusok az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) szervezetének éves csúcstalálkozóján. A részt vevő államok vezetőit egyre több kritika éri amiatt, hogy rendre elmarad a szépen hangzó szabadpiaci elvek gyakorlatba ültetése -- teszi hozzá a Reuters. VG-összeállítás-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.