Az EU potenciális tagságot, stabilizációs és társulási megállapodásokat, 2006-ig közel ötmilliárd eurós támogatást és kereskedelmi kedvezményeket ígér, a térség országaitól pedig a reformok folytatását, a regionális együttműködés szorosabbra fűzését és a demokrácia, valamint az emberi jogok védelmét várja -- hangoztatta az MTI szerint Chirac elnök. Ennek jegyében a tizenöt EU-tagország, valamint Horvátország, Jugoszlávia, Albánia, Montenegró, Macedónia és Bosznia-Hercegovina vezetőinek részvételével tartott csúcsértekezlet zárónyilatkozata leszögezte: a nyugat-balkáni államok előtt -- egyéni teljesítményük alapján -- nyitva áll az európai integrációhóz vezető út.
Ami a konkrétumokat illeti, Zágrábban az EU társulási megállapodást írt alá Macedóniával, és hivatalosan megkezdte a stabilizációs és társulási tárgyalásokat Horvátországgal. Az unió fő szervei (a bizottság, a tanács és a parlament) eközben megállapodtak a térségnek 2006-ig nyújtandó 4,65 milliárd eurós támogatási program részleteiről. Az összegből jövőre 839 milliót kapnak az érintett országok, ezen belül Szerbia 240 millióra számíthat.
A zágrábi Balkán-csúcs légköre ugyanakkor nem volt mentes a feszültségektől sem. A Les Echos című francia gazdasági lap kiemeli, hogy -- elsősorban Belgrád számára -- továbbra is igen kényes kérdésnek számít a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés. Nem kevésbé problematikus a szerb--montenegrói viszony sem, különösen, miután Milo Djukanovics montenegrói elnök hivatalosan is javasolta: a nemzetközi közösség külön-külön ismerje el a két jugoszláv tagköztársaságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.