Megsértve az agrárrendtartási törvényt, jogszabályellenesen használt fel agrártámogatási közpénzeket az FVM, amikor az idén tavasszal egy ukrajnai szarvasmarha-segélyszállítmány lebonyolítását finanszírozta. Az ügy előzménye, hogy Torgyán József agrárminiszter 1999. június 2-án Ukrajnában felajánlotta Borisz Szupihanov ukrán mezőgazdasági miniszternek, hogy Magyarország 100 holstein-fríz fajtájú vemhes üszőt ajándékoz az Ukrán Köztársaságnak "a kárpátalja lakosság tejellátásának segítése céljából". Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, Ukrajna parlamenti képviselője ugyanakkor lapunknak elmondta: tudomása szerint semmilyen mértékben nem segítette az ottani magyarokat az FVM szarvasmarha-szállítmánya.
A tranzakciót a hosszúra nyúlt előkészületek miatt csak ez év tavaszán bonyolították le. Az állatokat a Védelem és Könyörület Jótékonysági Alapítvány kapta, amely az ungvári járás Szürte községében található. Lapunk úgy tudja, az alapítvány Jevhen Tomencsuk üzletember érdekeltségébe tartozik, akárcsak a Csop Trejding elnevezésű, többek között benzinkutakat üzemeltető vállalkozás.
Az ajándékozásra az FVM 30 millió forintot különített el tavaly novemberben. A forrást az export-import letéti díjak vissza nem igényelhető pénzeszközeiben találta meg. E pénzek úgy "keletkeznek", hogy az FVM pályázatok esetén letéti díjakat állapíthat meg. Ezeket a piaci szereplők (pályázók) elbukják, ha a pályázati feltételeknek a megállapított határidő lejártáig nem tesznek eleget.
Az agrárrendtartási törvény (atv.) szerint a földművelésügyi miniszternek az elbukott letéti díjakat elkülönített számlán és alapszerűen kell kezelnie. Ez -- PM-vélemény szerint -- azt is jelenti, hogy az összegeket át lehet vinni "egyik évről a másikra" (tehát például a tavalyi forrásokat az idén is el lehet költeni). A felhasználásról azonban az atv. úgy rendelkezik, hogy a bennragadt letéti összegeket csak az úgynevezett piacra jutási költségvetési támogatások kiegészítésére és az "agrárpiaci rendtartás működési feltételeinek biztosításával összefüggő kiadásokra" lehet fordítani.
Ehhez képest az agrártárca az Agrárintervenciós Központnál (AIK) kezelt agrárrendtartási letéti díjakból az FVM letéti díjas számlájára helyezte át a 30 milliós összeget. Innen pedig a rendtartási eszközrendszertől teljesen idegen ajándékozási akciót finanszírozta. Az FVM az ügylet lebonyolítására -- nem tudni miért -- a vácszentlászlói Zöldmező Szövetkezetet választotta ki. Annak nincs nyoma, hogy a tárca például pályázatot írt volna ki. Az FVM dokumentumaiból csak az derül ki, hogy a "minisztérium keretében működő Agrárinnovációs Kht. ügyvezetője, Osváth László úr intézkedésének eredményeként a vemhes üszők a Zöldmező Mezőgazdasági Szövetkezetnél rendelkezésre állnak". Mint ismert, azóta mind Osváth, mind a kht. botrányokba keveredett, többek között kétséges pénzügyi tranzakciók miatt (VG, 2000. október 18.).
A tárca sajtóosztálya a jövő hétre ígért tájékoztatást az ügyben. A szövetkezettel mindenesetre az FVM támogatási (azaz nem adásvételi) szerződést kötött, így a megállapodással az állatokat nem vásárolta fel, vagyis azok nem kerültek állami tulajdonba. A 100 vemhes üsző kiszállításáért a minisztérium áfával együtt 26 millió forintot fizetett. (Az akció esetleg exporttámogatást sejtethet, de szakértők szerint ez nehezen fogható fel így. Ráadásul ez esetben az agrárpiaci tárcaközi bizottságnak is tárgyalnia kellett volna az ügyről, de ez sem történt meg.)
Az azóta részlegesen átalakult Zöldmező Szövetkezet elnöke Furulyás János, az FTC labdarúgó-szakosztályának korábbi elnöke, a klub jelenlegi alelnöke volt. (Furulyás ma a Zöldmező jogutódjaként létrejött részvénytársaság elnöki tisztét tölti be.) Kérdésünkre elismerte: cége vemhes üszőnként 260 ezer forintot (vagyis összesen 26 milliót) kapott az FVM-mel kötött szabályos szerződés szerint. A 100 állatot három menetben, körülbelül 300-300 ezer forintért szállította ki Ukrajnába, és az ottani alapítványnak adta át azokat. -- Nem érdekelt, hogy a tranzakciót a tárca miből finanszírozta, és nem tudtam arról, rajtam kívül másokkal is tárgyaltak-e az üszők beszerzéséről -- szögezte le.
Furulyás határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint cége az ügyletért cserében pénzeket juttatott volna a Fradinak. Innen az FTC-nek az utóbbi öt évben pénz nem ment, előtte viszont előfordult, hogy 20-22 ferencvárosi játékos is a szövetkezet alkalmazásában állt -- fogalmazott.
Az FVM dokumentációja szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az 1999-es költségvetés ellenőrzésekor kifogásolta a tárca külföldi segélyprogramjait, mivel "azok nem tartoznak az FVM feladat- és hatáskörébe". Bihari Zsigmond, az ÁSZ igazgatója a szarvamarhaüggyel kapcsolatban lapunknak megerősítette: az agrártárca az AIK egyébként szabályosan kezelt letéti számlájáról "váratlan húzással" helyezett át 30 milliót az FVM letéti számlájára, amelynek nem az a feladata, hogy rendtartási ügyeket finanszírozzon. Egyúttal "durva dolognak" nevezte, hogy e forrásokat szabálytalanul, nem a törvényben meghatározott célokra használták fel, de szerinte az idevonatkozó jogszabály ez esetre nem tartalmaz szankciókat. Ugyanakkor elmondta: a kormány lett volna jogosult arra, hogy -- akár az FVM által megjelölt, ajándékozásra is igénybe vehető forrásokból -- az ügyben döntsön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.