A forint árfolyamsávját 2001 második felében lehet szélesíteni -- mondta Járai Zsigmond Londonban, egy befektetési konferencia közben a Reuters hírügynöségnek. A pénzügyminiszter szerint a sávszélesítés feltétele az, hogy az infláció 5-7 százalékos szintre csökkenjen.
Kormányzati körökből most nyilatkozott először valaki arról, hogy mely időpontban tartja elképzelhetőnek az árfolyamrendszer módosítását. A Világgazdaság már többször jelezte, a kormányzati megnyilatkozások arra engednek következtetni, hogy 2001 őszére tehető a változás.
Erre utalnak a Pénzügyminisztérium eddigi merev elzárkózásai a jegybank hasonló javaslataira, illetve a miniszterelnök eltökéltsége, hogy Surányi György -- márciusban lejáró -- jegybankelnöksége alatt már a monetáris politika semmilyen változtatásához nem járul hozzá. A piacon mindenesetre valószínűleg senkit nem lepett meg a pénzügyminiszter nyilatkozatának tartalma.
Kérdés, miként viselkedik majd a gazdaságirányítás, ha a megadott időpontban az infláció nincs a PM által elvárt szinten. Mindenesetre a költségvetés 2001-re a deklarált 6 százalék helyett 7,6 százalékos inflációval készül. Mivel az idén az év második felében gyorsult fel az infláció, nem valószínű, hogy őszre a tizenkét havi árindex a PM tervei szerint alakul majd. Ezt a véleményt osztja Varga Csaba, a Citibank elemzője is. Mint mondja, nem reális, hogy jövő év második felében deflációs környezet alakulna ki a gazdaságban.
Az olajárak ugyanis a jövő év első hónapjaiban még bizonyosan magas szinten alakulnak, aminek hatása egy esetleges későbbi csökkenés után is még a gazdaságban maradnak. A pénzügyminiszter mindenesetre optimista. Az olaj- és élelmiszerárak visszaesése következtében gyorsan csökkenhet az infláció -- nyilatkozta a Dow Jones hírügynökségnek.
Valószínű, hogy a jelenlegi árfolyamrendszerből akkor is kilép majd a jegybank, ha az áremelkedés üteme meghaladja a vártat. Járai -- aki tegnapi nyilatkozatában elismerte, érdekelné a jegybankelnöki funkció -- úgy véli, a magas inflációs szint mellett a felértékelődés a külső egyensúly nagymértékű romlásához vezetne. A szakértők nagy része azonban nem osztja ezt a véleményt. Az eddigi export- és importdinamika fényében ugyanis úgy tűnik, a folyó fizetési és a külkereskedelmi mérleg meglehetősen érzéketlen az árfolyammozgásokra. A gazdaság rövid távon kibírná, hosszabb távon pedig előnyös is lenne számára a váltás -- fogalmaz Varga.
Feltehetően a PM sem csupán szakmai okok miatt döntött 2001 ősze mellett. Az idei év magas bázisán ugyanis -- kedvező olajárak mellett -- éppen ebben az időszakban lehet igen látványosan csökkenteni az árindexet. Ez pedig nyilvánvalóan már a 2002-es választásokra történő felkészülés jegyében történik. A jelenleg ismert folyamatok tükrében Varga 2002 tavaszára vár igen jó inflációs adatokat.
A taktika különösen akkor lehet sikeres, ha a forint felértékelődésébe nem avatkozik be a jegybank. Egy 5-6 százalékos erősödés jótékony hatása ugyanis már érezhető lenne az árindexben. A szavazások előtt nyilván egy nagyobb külső egyensúlyromlást is jobban "elvisel" majd a politika, mint amekkorától most olyannyira tart.
Az azonban ma még bizonytalan, mekkora lesz a piac által indukált felértékelődés, illetve ebből mennyit enged érvényesülni az árfolyam-politika. Előbbi a fizetési mérleg 2001-es állapotától függ. A folyó hiány bizonyára az ideinél nagyobb lesz, hiszen a fogyasztás megugrására a tapasztalatok szerint meglehetősen érzékenyen reagál az import. A választások előtti években ezért mindig romlani szokott a külső egyensúly. A mostani helyzet annyiban különbözik ettől, hogy a tőke- és pénzügyi mérleg helyzete talán nem alakul annyira szerencsétlenül jövőre, mint 2000-ben.
A jegybank elvileg a sávszélesítés mértékéig engedheti a forintot felértékelődni. Jelenleg egy igen szűk, 4,5 százalékos sávban "lebeg" a forint, többnyire a sáv erős oldalán tartózkodva. A nyitás után (mely a csúszó leértékelés végét is jelentené) 25-30 százalékos sávban mozogna a nemzeti valuta árfolyama. Ez a nyitás technikájától függően (például "kvázi leértékelés" a sávközép alacsonyabbra helyezésével) 10-15 százalékos erősödést is okozhat.
Valószínűbb azonban, hogy a jegybank sávon belül is a "piszkos lebegtetés" (dirty floating) módszerét alkalmazná. Lenne egy nem deklarált, úgynevezett implicit lebegtetési sáv. A jegybank ezzel tulajdonképpen önmagának vállal kötelezettséget arra, hogy egy szűkebb tartományban tartja a forint árfolyamát. Ez többek között azért szerencsés módszer, mert így az árfolyam-politika irányítói, ha úgy látják jónak, presztízsveszteség nélkül kiengedhetik a tényleges sávból a forintot.
A piac szereplői előbb-utóbb többnyire rájönnek, hogy mekkora implicit lebegtetési sávval "dolgoznak" a jegybankban. Amennyiben a monetáris politika hiteles, úgy az esetleges kezdeti túlzott le-, illetve felértékelődésre irányuló spekulációk megszűnnek. Az időszak elején nagy lesz a volatilitás, majd feltehetően egy, a jelenleginél erősebb forintárfolyamon áll be az egyensúly -- mondja Varga.
A mostani Járai-nyilatkozat éppen a spekulációk miatt nem szerencsés. Amennyiben nyár végéig nem módosulnak jelentősen a makrováltozók és az árfolyam-politika, már a jövő év első felében spekulatív tőke fog beáramlani az országba, felértékelődésre számítva. Így azonban a jegybanknak a jelenlegi árfolyamrendszer utolsó időszakában igencsak költséges lesz annak fenntartása.
A közgazdaságtan szabályai szerint egy ilyen lépést akkor kell megtenni, amikor senki, vagy legalábbis igen kevesen számítanak rá. Ez a mostani nyilatkozat után egyértelmű: minél előbb, annál jobb. Az sem kizárt, hogy a pénzügyminiszter éppen a fenti érvet szem előtt tartva nevezett meg viszonylag távoli időpontot. Ismerve azonban a gazdasági döntések politikafüggőségét, erre kevés az esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.