BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vám- és liberalizációs viták

Minden bizonnyal nem lesz vitáktól mentes a kormányfők közötti mai varsói CEFTA-csúcsértekezlet. Vélhetően ismét szóba kerülnek az egyes tagországok közötti vámnézeteltérések, illetve az a magyar javaslat, hogy a tagok liberalizálják tovább egymás közötti agrárkereskedelmüket.

Magyar vélemény szerint a Közép-európai Szabadkereskedelmi Egyezmény (CEFTA) eddigi formájában kimerülőfélben van, és változtatásra szorul. Hazánk további kereskedelmi liberalizációt javasol -- állította tegnapi gazdasági mellékletében a Rzeczpospolita. A mértékadó független lengyel napilap a CEFTA-országok miniszterelnökeinek mai varsói csúcstalálkozója előtt emlékeztetett arra, hogy az 1991-ben létrejött szervezetben az utóbbi években sűrűsödtek a viták, főként az élelmiszer-kereskedelemben. Lengyelország például szabályos vámháborút vívott Magyarországgal a paradicsomsűrítmény és a kukorica ügyében, idézi a lapot az MTI. Rendezetlen vámviták -- ahogy lapunk folyamatosan beszámolt róla -- továbbra is vannak egyes tagországok között. Németh György, az ITDH varsói irodavezetője a lengyel lapnak nyilatkozva azt mondta, hogy a CEFTA-országoknak még nagyobb könnyítéseket kellene adniuk egymásnak, mint az EU-val folytatott kereskedelemben.



Ezzel egyébként egyetért Csehország és Szlovákia, amelyekkel -- Budapest indítványára -- Magyarország már meg is kezdte a kétoldalú liberalizációs tárgyalásokat. A listákat kicserélték, a szakértői mellett miniszterhelyettesi szintű konzultációkat is tartottak, s a három országban megvan a kölcsönös érdekeltség, nyilatkozta korábban a Világgazdaságnak Balás Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. Szerinte nem kizárt, hogy már az idén, de reálisan inkább a jövő év első felében megszülethetnek az agrárliberalizációs megállapodások.



Magyar részről úgy vélik, hogy az elmúlt időszakban vámhátránnyá váltak a CEFTA-kedvezmények, mivel a tagországok liberalizációs megállapodásokat léptettek életbe az EU-val. Fennáll annak a veszélye, hogy a CEFTA-országok egymás közötti kereskedelme veszít súlyából, s a tagállamok az eddiginél is jobban az EU-piacok felé fordulnak, érvel Budapest. Ezt is hivatott megakadályozni az EU-típusú agrármegállapodás, amely azonban nem jelentene óriási mértékű liberalizációt.



A BOSS-Rolnictwo lengyel mezőgazdasági szaklap kommentátora megkérdőjelezi, hogy egyáltalán lehetséges-e jelenleg a további liberalizálás a CEFTA keretében. A tagországok ugyanis más-más agrártámogatási és exportösztönző eszközöket alkalmaznak.


CEFTA: kormányfői találkozó Varsóban Minden bizonnyal nem lesz vitáktól mentes a kormányfők közötti mai varsói CEFTA-csúcsértekezlet. Vélhetően ismét szóba kerülnek az egyes tagországok közötti vámnézeteltérések, illetve az a magyar javaslat, hogy a tagok liberalizálják tovább egymás közötti agrárkereskedelmüket. VG-összeállítás-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.