Éves rátára átszámítva még mindig csak 1 százalék körüli volt a gazdasági növekedés a július--szeptemberi időszakban, annak ellenére, hogy a szigetországban évek óta szinte egymást érik a fiskális élénkítőprogramok. Az adat szerint a tavalyi második félévi -- utóbb "technikainak" minősített -- recesszió után csak átmenetileg tért magához a japán gazdaság.
Az idei első hónapokra kimutatott fellendülés mutatóit a nemrég végrehajtott statisztikai-módszertani korrekciók miatt utóbb lefelé kellett korigálni. A módosítások nyomán a második negyedévi GDP például mindössze 0,2 százalékkal haladta meg az első három hónapban kimutatottat, szemben az eredetileg számított 1 százalékkal. (Ez éves szinten 4,2 százalékos helyett 0,9 százalékos növekedést jelent.) A vigasztalan képpel kapcsolatban elemzők arra is rámutatnak, hogy az év eleji fellendülés lényegében a tavaly novemberi pótköltségvetésre, pontosabban az annak részeként elfogadott kiadási mamutprogramra vezethető vissza.
Az idei harmadik negyedéves GDP egyes összetevői közül egyedül a vállalati beruházások mutattak kedvező változást, amelyek 7,8 százalékkal növekedtek. Az állami beruházások viszont 10,7 százalékkal estek, a GDP közel kétharmadát képviselő magánfogyasztás pedig lényegében stagnált.
További kedvezőtlen irányzatot jelez, hogy az év elején még gyorsan emelkedő export is kifulladt a harmadik negyedévre. A kivitel kilátásai szempontjából ráadásul nem sok jót ígér a főbb piacokon -- az Egyesült Államokban, Európában és a környező ázsiai térségben -- érezhető lassulás. Mindezt egybevetve jövőre újabb visszaesést jósolnak Japánnak a Reuters által megszólaltatott elemzők.
A harmadik negyedéves GDP-adat közzétételét kommentálva Mijazava Kiicsi pénzügyminiszter is csak a vállalati beruházásokat tudta biztató körülményként megjelölni. A japán gazdaságtervezési ügynökség vezetője, Szakaija Taicsi ehhez annyit tudott hozzátenni, hogy a decemberben kifizetendő éves prémiumok várhatóan élénkítik a fogyasztási kedvet. Kommentátorok szerint azonban tényleges hatása inkább csak a minap elfogadott 3900 milliárd jenes (mintegy 35 milliárd dolláros) pótlólagos kiadással járó pótköltségvetésnek lehet, annak is csak időlegesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.