végén az akkor a mezőgazdasági biotechnológia élvonalába tartozó Monsanto négy felső vezetője megkérte George Bush akkori alelnököt, hogy a Fehér Ház karolja fel a genetikailag módosított élelmiszerek ügyét -- emlékeztetett az IHT. A cég olyan szabályozást remélt, ami megnyugtatja a radikális új tudomány biztonságos volta miatt már akkor is nyugtalankodó közvéleményt. Meg is születtek a Monsanto által kívánt szabályok, ahogyan később a következő három kormány alatt ismét megkapta Washingtontól a Monsanto -- s vele a biotechnológiai ipar --, amit akart. Ráadásul amikor a vállalat meg akart szabadulni a szabályoktól, s felgyorsítani az ilyen élelmiszerek piacra dobását, a Fehér Ház nagyvonalúan önmérsékletet tanúsított.
Az IHT idézte Henry Millert, a Hoover Intézet vezető kutatóját, aki a biotechnológiai kérdésekért volt felelős 1979--94 között az illetékes kormányhatóságnál (FDA). Mint közölte: "az élelmiszer-biotechnológia halott". Bár ítélete vélhetőleg elhamarkodott, az ágazat válsága a lap szerint tény. A genetikailag módosított összetevők bő felét adják az USA-ban kapható termékeknek. Ám a világon tiltakozó hullám söpört végig, az európai piacok kitiltották e termékeket, s egyes amerikai élelmiszergyártók máris visszavonulóban vannak. Egy közelmúltbeli felfedezés hatására -- mely szerint a Kraft cég által gyártott bizonyos kagylók Starlink nevű, genetikailag módosított gabonát tartalmaznak, amelyeket emberi fogyasztásra alkalmatlannak minősítettek -- pillanatok alatt kivonták a terméket forgalomból. Az eset mindenesetre komolyan ártott annak az elgondolásnak, hogy az önszabályozás elegendő. Eközben a hatalmas Monsanto egyesült egy gyógyszeripari vállalattal.
Az amerikai lap áttekinti, hogy az elmúlt másfél évtizedben hogyan került ilyen zűrzavaros helyzetbe egy olyan iparág, amelyik sikeres önszabályozást igyekezett megvalósítani. Egyik érdekes megállapítása, hogy a Monsanto vezetői évekig úgy próbáltak megküzdeni az új technológiával szemben álló környezetvédelmi és fogyasztói csoportokkal, hogy képviselőiket bevonták tanácsadóként. Részvételükkel kívánták megkönnyíteni az élelmiszerek átfutását a laboratóriumtól a bevásárlókocsiig. A stratégia azonban a 90-es évek elején megváltozott, ekkor a cég új vezetése úgy vélte, hogy az új technológia miatti aggodalmakat a tudomány már cáfolta. Ám a biotechnológia ellenfelei feléledtek, s végül az iparág szövetségesei -- a farmerek, agráregyetemek, élelmiszercégek -- is megijedtek. A viták végigvonultak a kilencvenes éveken, mind az Egyesült Államokban, mind Európában a politikai ellenzék jelszavává vált a genetikailag módosított élelmiszerek ügye. 1999 végén -- miután részvényárfolyama mélypontra zuhant -- a Monsanto megszűnt független vállalat lenni, s átvette a Pharmacia Corporation.
Időközben az iparág sok millió dolláros költséggel óriási nemzetközi reklámkampányba kezdett arról, hogy a genetikailag módosított élelmiszerek biztonságos terméknek számítanak, hatalmas előnyt nyújtva a lakosságnak világszerte. Ám a kampány tíz évet késett...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.