BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Helyén marad az Ecevit-kormány

Határozott válságkezelő lépésekről döntött a török kormány, melyek részleteit csak hétfőn hozzák nyilvánosságra. A befolyásos katonai vezetők Sezer államfő és Ecevit kormányfő pénzügyi krízist eredményező konfliktusának megoldására számítanak a nemzetbiztonsági tanács szintén ma esedékes ülésén.

Ankara a pénzügyi válság konszolidációjára készül azt követően, hogy a szabad lebegtetés bejelentése után néhány nap leforgása alatt 36 százalékot zuhant a török líra árfolyama. A török kormány illetekései és az ország tíz legnagyobb kereskedelmi bankjának vezetői szombati találkozójukon megegyezésre jutottak a nemzeti valuta stabilizációja érdekében teendő lépésekről, a hét elején máris életbe lépő intézkedések részleteiről azonban nem szivárogtak ki információk. Várakozások szerint az ankarai jegybank legkorábban hétfőn hozza majd nyilvánosságra a krízis felszámolására vonatkozó elképzeléseit.
Török banki források szerint valószínűleg arról lehet szó, hogy a jegybank a súlyos likviditási nehézségekkel küszködő pénzintézetek segítségére siet majd, illetve a kormány folytatja az IMF által javasolt inflációellenes programot és a bankrendszer átalakítását.
A bankfelügyelet elnöke, Zekeriya Temizel mindeközben megalapozatlannak nevezte és a török gazdaság elleni támadásként értékelte a tömeges bankcsődöket jósló piaci pletykákat.
A török hatalmi gépezet legfontosabb eleme, a tábornoki kar a pénzügyi válság kirobbanását okozó politikai konfliktus rendeződését várja Ahmet Necdet Sezer államfő és Bülent Ecevit kormányfő hétfői, a nemzetbiztonsági tanács ülésén esedékes találkozójától -- jelenti a Reuters. A múlt héten ugyanezen a fórumon robbant ki a két politikus között az a vita, ami a piacok bizalomvesztése révén pénzügyi káoszt eredményezett Törökországban.
Bár a líra szabad lebegtetésének csütörtöki bevezetését követően a korábban 40-ről 6200 százalékra emelkedő egynapos bankközi hitelkamatlábak 1000--2000 százalék közti értékre mérséklődtek, s az isztambuli tőzsde is 10 százalékos erősödéssel reagált a döntésre, az ankarai kormányt mégis belpolitikai támadások érik a csúszó leértékelés megszüntetése okán elszabaduló árfolyamok miatt.
Nem csak az ellenzéki pártok, hanem a szakszervezetek és gyakorlatilag a török sajtó egésze a kormány, vagy legalábbis annak meghatározó személyiségeinek távozását sürgeti. Bülent Ecevit kormányfő a találgatásokra reagálva határozottan cáfolta a kabinet átalakításának vagy új választások kiírásának szándékát, meglátása szerint a jelenlegi válsághelyzetben különösen fontos a kormány stabilitásának megőrzése. Hivatalos források nem erősítették meg a Gazi Ercel török jegybankelnök távozásáról szóló sajtóértesüléseket sem, s egyelőre azt sem tudni, hogy a kormányfő elfogadta-e Ercel állítólag pénteken benyújtott lemondását. A jegybank irányítása körüli bizonytalanság mindenestre nem kedvez a válság megoldását célzó kormányzati törekvéseknek.
A Standard and Poor''s (S&P) pénteken B pluszról B-re módosította a hosszú távú futamidőre szóló török külföldi adósságállomány hitelminősítését, a rövid lejáratú hitelek besorolását B-ről C-re csökkentették. A lépést azzal indokolták az S&P elemzői, hogy a leértékelődés által gerjesztett infláció és az állami bankok összeomlása együttesen hatalmas terheket róhat a költségvetés kiadási oldalára. Korábban a török hitelek leminősítéséről határozott a Fitch is, míg a Moody''s egyelőre csak az adósság osztályzatának kilátásain rontott.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.