Magyarország az egy főre jutó GDP tekintetében 2019-re érheti el az Európai Unió fejlettségi szintjének 75 százalékát -- áll az OTP Értékpapír Rt. elemzői által készített tanulmányban. Az írás szerint -- mely az unió gazdaságához, illetve gazdaságpolitikájához való közeledést több szemszögből vizsgálja -- 2002 januárjáig eltörlik a jelenleg érvényben levő csúszó árfolyamrendszert. Ez utóbbi megállapítás azért figyelemre méltó, mert a kormányzati nyilatkozatok és a kedvezőtlen inflációs adatok hatására az elmúlt héten több elemzői kör is 2002 közepére, végére (tehát a jelenlegi kormány regnálásán túli időszakra) tolta ki az árfolyamváltás vélt időpontját. Az árfolyamrendszer körüli bizonytalanság a külföldiek számára vonzóvá teszi a hazai pénzügyi eszközöket -- állítják a szerzők.
A magyar árfolyam-politika következő eszköze egy viszonylag széles sávban történő lebegtetés lehet, amely közel áll a montáris unió előtti, az ERM II. névvel illetett EU-árfolyamrezsimhez. Valószínű azonban, hogy a jegybank a sávon belül is beavatkozna a forint árfolyamába, megakadályozva ezzel a nagy ingadozásokat.
Jelenleg vásárlóerő-paritáson számolva az egy főre jutó magyar GDP az uniós átlag 52 százaléka. A 75 százalékos érték azért központi kérdés, mert az EU különböző strukturális, fejlesztési alapjainál ez a támogatások folyósításának felső határa, vagyis egyfajta szegénységi küszöb. Az elmúlt hét évben az Európai Unió és Magyarország GDP/fő mutatói közötti különbség évente átlagosan 1,8 százalékkal csökkent. Ez a termelékenységjavulás üteme közötti differenciából adódik, de a tanulmány számol a munkaerőpiacon bekövetkezett változásokkal is.
A foglalkoztatottak teljes népességhez viszonyított arányának változása ugyanis erősen befolyásolja azt, hogy a termelékenységjavulás milyen mértékben hat az egy főre jutó GDP változására -- mondja Vojnits Tamás, az OTP Értékpapír Rt. elemzője. Mivel Magyarországon a munkanélküliségi ráta a vizsgált időszakban lassabban csökkent, mint a tizenöt tagállamban, ezért ez -- ha kismértékben is -- negatív módon érintette a felzárkózási folyamatot.
A jövővel kapcsolatban az OTP Értékpapír úgy számol, hogy az Európai Unióban viszonylag stabil, 2,4 százalékos átlagos reál GDP-növekedés lesz a következő 30 évben. A magyar gazdaság dinamikája ehhez fog lassan konvergálni. A következő tíz év átlagos GDP-bővülését 4 százalékosra becsülik, amely a 2010--2020 közötti időszakban 3,5, majd 3 százalékra csökken. Ennek ellenére az időszak során az egy főre jutó GDP tekintetében folyamatos lesz közeledés, amire "rásegít" az a negatív tendencia, hogy Magyarországon még jó ideig népességfogyás lesz megfigyelhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.