A vártnál hosszabbra sikeredett az ipari termékek megfelelőségtanúsításának kölcsönös elismeréséről szóló egyezmény tényleges tető alá hozása. Az angol rövidítéssel PECA-ként számon tartott megállapodásról évekkel ezelőtt megkezdődött a tárgyalás, amelyek nyomán eredetileg már 2000 elejére várták hatályba helyezését. Közösségi oldalon azonban a folyamat érezhetően lelassult, és már a parafálásra is végül csak tavaly júliusban került sor. A mostani végső aláírás után viszont a jelek szerint májusra, legkésőbb június elejére megtörténhet az életbeléptetés.
A PECA voltaképpen a kereskedelem vámon kívüli akadályainak felszámolásában számít fontos eszköznek (emlékezetes, hogy az iparcikkek kereskedelmében a társulási szerződés mostanra már eltörölte a vámokat). A termékek beléptetése közösségi területre ugyanis elvben csak számos -- biztonsági, minőségi -- követelményt vizsgáló értékelés után lehetséges. Mostanáig ez voltaképpen két vizsgálatot jelentett: egy hazait, egyet pedig az EU-oldalon, ami összességében tetemes időveszteséget és pluszráfordítást jelent.
Magyar megítélés szerint a feltételek adottak lettek volna ahhoz, hogy már hamarabb eljussanak a hétfői aláírásig. A késlekedés okát sokan abban látják, hogy a tagországok körében nem egy ellenérdekeltje akadt a mostani helyzet kialakulásának.
A megfelelőségi tanúsítvány megszerzésének ugyanis két bevált módja van: végezheti a gyártó is, amennyiben megfelelő laborral rendelkezik, illetve ha a termék megfelel a harmonizált szabványoknak. Amennyiben ettől eltér, akkor az erre felhatalmazot tanúsítóintézet az illetékes. Az utóbbiak tevékenysége ugyanakkor az ezt végzők körében fontos üzletágnak is számít. A kereskedelem folyamatos bővülésével rendkívül nagy az igény a szükséges igazolások beszerzésére, amire csak az országonként akkreditált, EU-viszonylatban lejelentett állomások illetékesek.
Ez utóbbiak értesülések szerint alig titkolt aggodalommal figyelték, hogy a PECA hatályba helyezése után a bemérésre majd ugyancsak igénybe vehető magyar laboratóriumok -- és mellesleg a hétfőn szintén aláíró Csehország mérőhelyei is -- alacsonyabb bérköltségeik révén veszélyes versenytársakká léphetnek elő. Ez ugyan kezdetben annyiból kevéssé valószínű, hogy ezeknek a mérőhelyeknek előbb nemzetközi vonatkozásban is el kell tudniuk fogadtatni magukat, azaz az ilyenkor elengedhetetlen bizalmi tőkét is fel kell még halmozni. Ami azonban tapasztalatok szerint viszonylag rövid tapasztalási folyamat után magától megtörténik.
Magyarország összesen öt bemérőhelyet javasolt induláskor elfogadásra, ezek közül az EU illetékesei egyelőre négyet ismertek el. (A lista lapzártánk idején még nem volt publikus.) A "négyek" hatáskörébe ugyanakkor nem tartoznak majd bele a gyógyászati termékek, amelyek vizsgálatára az Országos Gyógyszerészeti Intézet rendelkezik kizárólagos jogosítvánnyal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.