Az egykori kelet-poroszországi tartományi székhely Königsberg és az azt övező területek 1945 óta Oroszország részei, ma az orosz balti hadiflotta legfontosabb támaszpontjaként ismertek. Az orosz enklávét szoros gazdasági kapcsolatok fűzik Lengyelországhoz és Litvániához, a két szomszédos állam EU-csatlakozása révén érvénybe lépő utazási és külkereskedelmi korlátozások azonban nem csak a közvetlen környezetétől, de az anyaországtól is elszigetelnék Kalinyingrádot -- írja a Financial Times.
Brüsszel és Moszkva egyaránt tisztában van azzal, hogy az Európai Unió keleti kibővítése közeledtével megoldást kell találni a kalinyingrádi terület problémájára. A kérdés részleteiről folyó vitába most beszállt Borisz Nyemcov, a legerősebb orosz liberális formáció vezetője is. Nyemcov a tartomány magas fokú politikai és gazdasági önállóságában látja a kiutat, szerinte Kalinyingrád egyfajta európai Hongkongként Moszkva számára betekintést engedne az "európai sikerbe". Az autonómiának nincs igazi alternatívája, ellenkező esetben a terület az elnéptelenedő és szegény Kuril-szigetek sorsára jut -- véli Nyemcov.
A Kremlben márciusban megbeszélést tartanak a kalinyingrádi terület jövőjével kapcsolatban. Az már most tudható, hogy az orosz politikai szféra konzervatív erői ellenezni fogják bármiféle különleges státus megadását, attól tartva, hogy ez veszélybe sodorná az ország területi épségét, s biztató példaként szolgálna más, a Moszkvától való nagyobb függetlenségre törekvő tartományok számára is.
Az Oroszország területi épségét ténylegesen veszélyeztető csecsenföldi konfliktus rendezésére szintén határozott elképzelésekkel rendelkező Nyemcov javaslata szerint kétéves átmeneti időre egy a katonai és a polgári ügyekben egyaránt teljhatalommmal rendelkező "kormányzó-tábornok" kezébe kellene adni a tartomány vezetését. Amennyiben ez idő alatt sem áll helyre a béke Csecsenföldön, úgy egy sajátos kompromisszum jegyében a tartomány déli része függetlenné válna Oroszországtól, míg északi fele végleg Moszkva fennhatósága alá kerülne. A hadsereg támogatja a tervet, míg a belügyminisztérium ellenzi azt. Vlagyimir Putyin egyelőre nem nyilatkozott a kérdésben, Nyemcov szerint azonban Csecsenföld konszolidálása nélkül Putyin nem nyerheti meg a következő elnökválasztást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.