Március elsején aláírja Varga Mihály pénzügyminiszter és Tamás Károly, az agrártárca államtitkára Brüsszelben a SAPARD program többéves pénzügyi megállapodását -- jelentette be Boros Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési, valamint tárca nélküli PHARE-miniszter az Országos Területfejlesztési Tanács (OTT) ülésén. A tíz tagjelölt ország közül eddig már öttel szentesítette az Európai Unió azt a pénzügyi szerződést, melyben hat évre kötelezettséget vállal a SAPARD-támogatás kifizetésére. A 2000. évi csaknem tízmilliárd forint (38 millió euró) SAPARD-segélyt 2002 végéig használhatja fel az ország. Az erről szóló megállapodás továbbra is szentesítésre vár. A támogatás folyósításának ideje még bizonytalan, ugyanis azt csak a segélyt fogadó intézményrendszer akkreditációja után kezdi meg Brüsszel. Többszöri csúszás után most április végére ígéri az agrártárca, hogy végez az önértékeléssel, amit az Állami Számvevőszék ellenőrzése, majd az EU akkreditációs folyamata követ. Optimista becslések szerint is leghamarabb nyár végén írhatók ki az első pályázatok a támogatásra.
Az OTT elfogadta az ez évi területfejlesztési célelőirányzatokról szóló előterjesztést. Mint arról már többször beszámoltunk, 2001-ben összesen 17,268 milliárd forintot fordíthatnak erre a célra. A területfejlesztési támogatások felosztását még a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A tervek szerint a célelőirányzat 30 százalékát a megyei területfejlesztési tanácsok kapják meg. Az összeg 35 százalékát, hatmilliárd forintot osztják szét négy régió között. (A másik három kelet-magyarországi régió PHARE-támogatásként kap ugyanennyit.) Központi keretben is marad hatmilliárd forint. Ebből támogatják az öt hátrányos helyzetű megyét 1,6 milliárd forinttal, 1,1 milliárdot pedig munkahelyteremtő pályázatokra különítenek el.
A területfejlesztési intézmények működésére az idén 639 millió forint jut. Ebből a megyei tanácsok 275,5 millióval, a regionális fejlesztési tanácsok 315 millióval gazdálkodhatnak. Tartalékba helyeznek 9,5 millió forintot, további 9 millióról pedig a regionális fejlesztési tanácsok elnökei saját hatáskörben dönthetnek.
A régióknak egyre nagyobb szerepe lesz az EU-s támogatások elosztásában -- hívta fel a figyelmet az ülésen Hans Beck, a magyarországi régiók brüsszeli irodájának vezetője. Az iroda egyébként 2001-ben a tavalyinál 23 millió forinttal többel, 213 millióval gazdálkodhat. Hans Beck jelezte: elégedetlen a Twinning programmal, amely a csatlakozásra váró országok felkészítését szolgálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.