BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Védtelen gazdák

Ha az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokon taktikát változtat is a lengyel kormány, és mérlegeli több fontos derogációs kérelem visszavonását, amiből semmiképpen nem enged, az többek között a lengyel agrárszektor közvetlen közösségi támogatása.

A Rzeczpospolita brüsszeli tudósítójának beszámolója szerint Jerzy Plewa lengyel agrárminiszter-helyettes igyekezett meggyőzni az Európai Bizottságot: indokolatlanul félnek a nyugat-európai gazdák attól, hogy mihelyt Lengyelország belép az EU-ba, rögtön elárasztja az uniós piacokat az olcsó lengyel élelmiszer. A miniszterhelyettes által a bizottság elé terjesztett jelentés adatokkal alátámasztva bizonyította, hogy Lengyelországban sok élelmiszer (gabona, sertéshús) ára már most eléri az uniós árszintet. A nagy tömegű árubeözönléstől pedig már csak azért sem kell tartaniuk a nyugat-európaiaknak, mert a belépés után Lengyelországban kontingentálni fogják a termelést marhahúsból, gabonából, tejből, olajnövényekből. Az még külön csökkenti majd a lengyel gazdák versenyképességét az uniós piacokon, hogy a termelési eszközökért is jóval többet kell fizetniük az unión belül, mint most.
A jelentés szerzői szerint mindebből az következik, hogy a lengyel gazdák a belépéskor nem tudják megállni a helyüket az uniós szabad versenyben, ha nem kapják meg Brüsszeltől azonnal és egészében a Plewa által évi 2,8 és 4 milliárd euró között becsült (de legalább 2-3 milliárdos) agrártámogatást. Az ebből támogatott lengyel gazdaságok száma 600 ezer és 1,2 millió között alakulhatna. Lengyelországban mintegy 2,1 millió agrárgazdaság van, de a legkisebbeknek nem lenne kifizetődő uniós dotációért folyamodniuk. Nemcsak a magas adminisztrációs költségek miatt, hanem azért sem, mert a minimális termelési normáknak sem felelnek meg. Lengyelországban az állami támogatás az agrártermelésnek értékét tekintve 23 százalékát, az EU-ban 44 százalékát érinti, ami egy hektárra az első esetben 1,6 ezer, a másodikban 15 ezer eurót jelent.
Az Európai Bizottság feltételezésével ellentétben a dotáció nem lassítaná, inkább gyorsítaná a lengyel falu fejlődését. A támogatással megnövekvő falusi vásárlóerő az agrártermeléstől független új, főleg szolgáltatási munkahelyek létesítését tenné lehetővé. A lengyel gazdaságoknak már most is csak 40,3 százaléka él kizárólag és 5,7 százaléka főleg élelmiszer-termelésből. A miniszterhelyettes kártékonynak minősítette az Európai Unióban Lengyelországgal szemben fennálló előítéleteket. Példaként említette, hogy a nyugatiak a lengyel falvakat úgy képzelik el, mint a tisztasági követelményekre nem adó, baktériumokkal teli élelmiszer-feldolgozó üzemek telephelyeit. Pedig például a lengyel tejtermelésnek már a 41 százaléka megfelel az uniós szabványoknak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.