Március 31-i határidővel valamennyi FVM-hez tartozó költségvetési intézménynek belső függetlenített ellenőrt kell alkalmaznia a pénzügyi gazdálkodás ellenőrzésére -- közölte lapunkkal Bódis István, a tárca pénzügyekért felelős helyettes államtitkára. A szervezeteknek ezenkívül félévente beszámolót kell készíteniük arról, hány ellenőrzést hajtottak végre, milyen hiányosságokat állapítottak meg, és azok kiküszöbölésére milyen intézkedéseket tettek.
A minisztériumhoz ma 60 önálló és 77 részben önálló gazdálkodású költségvetési intézmény tartozik. A szervezetek csaknem 140 milliárd forintnyi költségvetési támogatást és bevételt használtak fel 1998--2000-ben. Ugyanakkor több mint 50 százalékuknál a jogszabályi előírások ellenére semmilyen függetlenített belső ellenőrzés nem volt.
Az idén az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a zárszámadási vizsgálatok keretében a szokásosnál nagyobb apparátussal és hosszabb ideig ellenőrzi az FVM 2000. évi gazdálkodását -- tudtuk meg. A helyettes államtitkár lapunknak elmondta, hogy az ÁSZ vizsgálata megkezdődött. Tájékoztatása szerint az FVM tavaly már a korábbi pénzügyi ellenőrzési hiányosságok jelentős részét pótolta. Hozzátette: a változtatásokat több esetben maga kezdeményezte, miután az elmúlt év januárjában helyettes államtitkárrá nevezték ki.
A közeljövőben várhatóan tovább bővül az FVM saját ellenőrzési apparátusa is. Ez az osztály az 1998-as kormányváltást megelőzően csupán 8 főből állt, és működését -- szabálytalanul -- a költségvetési főosztály vezetője felügyelte. 1998-tól az ügy rendeződött, és e csoport ellenőrzési főosztályként 18 munkatárssal a közigazgatási államtitkár hatáskörébe került. Bódis ugyanakkor az idei, 310 milliárd forintos teljes (tehát az agrártámogatásokat is tartalmazó) agrárbüdzsére utalva közölte: e létszámot sem tartja elegendőnek az elvárásoknak megfelelő ellenőrzésekhez. Valószínű, hogy az ellenőrzési apparátus újabb 7 fővel nő a közeljövőben. Tamás Károly közigazgatási államtitkár lényegében már jóváhagyta a változtatási terveket -- tudtuk meg.
Más információink szerint az FVM csak 2000-ben dolgozta ki az intézményekre vonatkozó beszerzési (ezen belül közbeszerzési) saját szabályzatát. Ezzel párhuzamosan viszont költségvetési főosztályát közbeszerzési, beruházási és ingatlangazdálkodási szakemberekkel bővítette. Fő feladatuk, hogy saját területükön felügyeljék az intézmények gazdálkodását. Munkájuktól Bódis a jövőben markáns változást vár.
Módosulást jelent az is, hogy az FVM pénzügyi vezetése a hozzá tartozó intézményeknél a költségvetési pénzek felhasználását tavaly óta év közben is nyomon követi, és szükség esetén intézkedik az átcsoportosításokról. Korábbi információink szerint az elmúlt évek gyakorlata az volt, hogy a tárca az intézményekhez a pénzeket év elején kihelyezte, és azok sorsát az év végéig alig ellenőrizte.
A helyettes államtitkár szerint tavaly augusztusig az FVM pénzügyi vezetése nem rendelkezett a klasszikus lakásgazdálkodáshoz feltétlenül szükséges adatokkal. Nem volt felmérés arról, hogy a tárcához tartozó (szolgálati) lakások milyen műszaki állapotúak, és azokat a használók milyen minőségben bérlik. A tavaly lezárult felmérésekből kiderült, hogy a lakások száma meghaladja a 400-at. A tárca vezetésének a közeljövőben kell döntenie arról, mely lakásokat kell elidegeníteni, melyeket megtartani.
A Világgazdaság -- más forrásokból szerzett ismeretei alapján -- most elsőként tesz kísérletet arra, hogy az agrárintézmények mellett feltérképezze az FVM-hez tartozó gazdasági társaságokat (közhasznú társaságokat) is. A lapunk rendelkezésére álló kimutatásokból kiderül, hogy a tárca százszázalékos tulajdonában pillanatnyilag 23 cég van. Értesüléseink szerint az FVM további 9 cég résztulajdonosa is.
A minisztérium sajtóosztályától nem sikerült megtudnunk, pillanatnyilag mely társaságoknál zajlik pénzügyi-gazdálkodási vizsgálat. Korábbi információink szerint valamilyen ellenőrzés egyelőre az Agrárinnovációs Kht.-nál, az Agrármarketing Centrum Kht.-nál, a Concordia Közraktár Rt.-nél, a Tartalékgazdálkodási (tig) Kht.-nál folyik (várható). Úgy tudjuk, ezek eredményeitől is függ, hogy az illetékes állami szervek (hatóságok) kiterjesztik-e később vizsgálataikat valamennyi százszázalékos tulajdonú FVM-cégre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.