BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napfűtötte uszoda Gödöllőn

Több, különböző célra létesített napanergiát hasznosító berendezést vizsgál a gödöllői Szent István Egyetem kutatócsoportja. Ezek egyikének különlegessége, hogy kollektorait nem déli irányba állították be, mégis termel hőt.

A gödöllői egyetem fizikai és folyamatirányítási tanszékének munkatársai az intézmény 200 négyzetméteres, 700 köbméter térfogatú úszómedencéje vizének melegítésére, illetve a szomszédos óvoda meleg vizének készítésére létesített berendezés paramétereit ellenőrzik, illetve értékelik a kiépített adatgyűjtő rendszer segítségével.
A tanszékiek által kifejlesztett több mint harminc mérőhelyes számítógépes adatgyűjtő berendezés éjjel-nappal regisztrálja például a napsugárzás intenzitását, a hőmérsékletet, az áramlási sebességet, majd energiamérleget készít.
Ugyancsak "megfigyelés" alatt tartják -- szintén Gödöllőn -- egy családi ház melegvíz-ellátó rendszerét is. Ez a berendezés az elmúlt tavaszias napok alatt átlagosan 50 fokos meleg vizet produkált. Ezzel tetemes villamos energiát spórolt meg, hiszen a villamos melegítőnek nem 10-12 fokról, hanem ennél jóval magasabbról indulva kellett forró vizet termelnie.
A berendezés különlegessége, hogy kollektorait nem déli irányba állították be, mégis termel hőt. A házban -- a konkrét mérések szerint -- májustól októberig a meleg víz előállításához szükséges hőenergia 91 százalékát napenergiával állították elő, és csak a többihez kellett villamos energia. Májustól januárig viszont 66, illetve 34 százalék volt az arány, vagyis egész évben 60 százalékban hasznosítottak napenergiát.
Az uszodai vízmelegító rendszert a gödöllői önkormányzat OMFB-támogatással alakíttatta ki tavaly áprilisban. A 36 négyzetméter felületű vízmelegítő rendszer napkollektorait a Fiorentini Hungaria Kft. bocsátotta rendelkezésre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.