Szakorvosokból, gyógyszerészekből, jogászokból, valamint finanszírozási, számítástechnikai-informatikai szakemberekből álló, hárommegyénként alakult mobil csoportok ellenőrzik április 9-étől, hogy megfelelően hasznosul-e a biztosítottak által fizetett járulék. Donkáné Verebes Éva arról tájékoztatta a Világgazdaságot: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adattára alapján a decemberi kórházi kezelések s a betegek által kiváltott receptek kerülnek górcső alá.
Az orvos neve, kódja alapján a legnagyobb értékben gyógyszert utalványozó első száz doktort keresik föl az ellenőrök. A listát decemberben 25,7 millió forint értékű orvosság felírásával vezeti egy orvos, a századik helyen lévő 4,4 millió forintnyi gyógyszert rendelt tb-támogatással a betegeinek. Ez utóbbi is háromszorosa az átlagos havi gyógyszerrendelésnek. A főigazgató-helyettes szerint ugyan indokolt lehet ekkora különbség -- ha például a listavezető súlyos betegek terápiáját végző szakorvos --, ennek ellenére meg kell vizsgálni a receptfelírás szakmai megalapozottságát s azt, hogy arra jogosult volt-e a doktor. Bizonyos gyógyszereket ugyanis háziorvos nem, csak szakorvos utalványozhat a pácienseknek.
A betegeknél ugyanebben a hónapban a taj-szám alapján vizsgálják meg a gyógyszerfogyasztást, így az összevethető az orvosok által írt vényekkel. Ebből kiderülhet, hogy milyen betegségre mit írt föl az orvos, s az is, ha a páciensnek több helyen írtak föl orvosságot. Arra is fény derülhet, ha például egy közgyógyellátott (nekik nem kell térítést fizetni a legtöbb orvosságért) a környezetében élőknek is íratott gyógyszert, és arra is, ha a beteg(nek) a kórházi tartózkodása idején váltott ki patikában orvosságot. (A kórházi gyógykezelés alatt a beteg a kórház költségén kapja az orvosságait.) A betegek listáját egyébként 1,3 millió forint havi tb-támogatással egy 68 éves nő vezeti, a századik helyen, 500 ezer forinttal egy 45 éves férfi áll.
A főigazgató-helyettes kijelentette: nem céljuk az orvosok gyógyítási szabadságának megsértése, de a tb-pénz indokolt felhasználásának ellenőrzése kötelességük. Annál inkább, mivel a múlt évinél hatmilliárddal kisebb, 147 milliárd forintos gyógyszerkasszából március 23-ig 39,4 milliárdot költött el az OEP, ami az időarányosnál négymilliárddal több.
Donkáné Verebes Éva elmondta azt is, szakembereik egyelőre az ország különböző régiójában lévő öt kórházban is ellenőrzik az egyes betegekre lebontott gyógykezelések szakmai, adminisztrációs és finanszírozási folyamatát. Céljuk, hogy az idén a fekvő betegek ellátására fordítható 399,4 milliárd forintot (ez a múlt évihez képest nullaszázalékos dologi költségvetési növekményt takar) a betegek és a kórházak között egyaránt az esélyegyenlőség alapján hasznosítsák. A betegnek ugyanis az ország bármely gyógyintézményében meg kell kapnia az OEP által finanszírozott szolgáltatást.
A főigazgató-helyettes elmondta továbbá, hogy tíz intézményben ellenőrzik a drága diagnosztikai vizsgálatok indokoltságát, s összevetik, hogy az OEP-nek jelentett teljesítmények összhangban állnak-e a kórház kapacitásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.