A koszovói konfliktus már hanyatlóban lévő gazdaságot érintett -- írják az IMF Koszovó gazdaságáról szóló tanulmányának szerzői. Az ország még nem indult el a piacgazdaságba való átmenet útján. A bankok fizetésképtelenek voltak, az infrastruktúra elhanyagolt. A harcok során nagy kárt szenvedtek a házak, a közművek és az ipar. A lakosság elmenekülése megszüntette a kereskedelmet, és nagy hiányt okozott szakképzett munkaerőből.
A helyreállítás derekasan folyik, hála a segélyekkel finanszírozott fellendülésnek. Az IMF előzetes becslése szerint 2000-ben az egy főre jutó GDP 650--850 dollár volt, míg például Boszniában és Hercegovinában 1100. A jövedelem több a GDP-nél a külföldi segélyek és pénzátutalások következtében. A bilaterális és nemzetközi donorok értekezlete általában elégedett volt február végén az önfenntartó költségvetés felé tett haladással és megígérték, hogy 2001-ben finanszírozzák a rendszeres kiadások körülbelül egyharmadát, szemben a 2000. évi 50 százalékkal.
A gazdasági újjáépítési program többről szól, mint az infrastruktúra javítása. Fejleszteni kell a magánszektor növekedését. Ebből a szempontból fontos korábbi lépés volt a német márka fizetőeszközként való bevezetése, a fizetési rendszer újraindítása és a szabályosan ellenőrzött bankrendszer feltámasztása. De a közületi szektornak is létfontosságú szerepe van a közoktatás, az egészségügy, a rendfenntartás és a szociális háló működtetése következtében. Ezért a szerzők szerint Koszovó számára elsőrendű feladat olyan adó- és közkiadási rendszer kialakítása, ami lehetővé teszi a közszolgálatok átfogó, hatékony és főleg helyi eszközökből finanszírozott működését.
A jelenlegi költségvetési gyakorlat kidolgozatlan. Az adórendszer a határon történő beszedésen alapul, szinte minden bevétel az importból származik. Kiadási oldalon a rendszer nem teljes, a költségek nagy részét a donorok fedezik. Az 1999. és a 2000. évi költségvetés a leglényegesebbekre összpontosított, az alapvető javak és szolgáltatások, a minimális szociális háló újrateremtésére. Az újjáépítést külön számláról, kizárólag adományokból finanszírozták.
A jövő feladata az, hogy fokozatosan felkészüljenek a külső források kimerülésére. A kiadásokat a belső forrásokból kell majd fedezni, s ehhez az adórendszert is működőképessé kell tenni. Be kell vezetni az értéknövekedési adót. Hosszú távon abból kell kiindulni, hogy Koszovó autonóm gazdasági egység lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.