A hónap végén folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi miniszter és a gyógyszerészek kamarái között a patikai árréstömeg 4,3 milliárdos csökkentésének ellensúlyozásáról. Az összeget a 3500 forintnál drágább orvosságok árrésének 630 forintos befagyasztásából nyernék, s annak egy részét visszajuttatnák az olcsó medicinákat forgalmazó patikáknak. Az intézkedésre és egyéb szigorításokra azért szánta rá magát a kormány, hogy mérsékelje az egészségpénztár 147 milliárdra tervezett gyógyszerkasszájának túllépését. A deficit -- intézkedések nélkül -- az év végére 18--30 milliárd forint is lehet, amit mindenképpen a központi költségvetésből kell pótolni. Úgy tűnik, megint elkerülhetetlen a büdzsé módosítása, s nem a biztosító túlköltekezése, hanem a szükségesnél lényegesen kisebb költségvetés miatt.
A januárban kinevezett egészségügyi miniszter is szakmailag megalapozatlannak tartja a gyógyszerár-támogatásra szánt büdzsét, ugyanakkor a közszolgálati televízióban úgy nyilatkozott: "A gyógyszerkassza elfutása megakadályozható, hiszen amiatt összeomolhat a magyar egészségügyi ellátás."
A gyógyszerbüdzsé túllépése ellen készített intézkedési csomag -- ezt a pénzügyi és az egészségügyi miniszter a múlt héten közösen terjesztette a kormány elé -- a patikusok mellett a gyógyítóágazat szinte minden pontján érdekeket sért. "Ezen a piacon rengeteg érdekeltség van. A tárcának ezzel konfrontálódnia kell.. " -- mondta a szakminiszter.
Lesz is kivel, hiszen a drága, innovatív gyógyszereket kínáló cégekkel szemben most az olcsóbb, generikus (lejárt szabadalmi védettségű) szereket kínálók járnak jól. A gyógyszerpromóció megfékezése pedig bizonyos orvosi köröket sérthet, hiszen rendelet írja majd elő a cégajándékok értékét, ami pár száz forint lehet csak, s szabályozzák az orvoskongresszusi részvételeket is.
Egyelőre azonban csak a gyógyszerészek fogtak össze a tervezett intézkedés ellen. A 4,3 milliárdos árréskivonás ugyanis az évi bevételük 10 százaléka, s mint azt Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke mondta: az egyetlen jövedelmük lefaragása a 2080 patika jelentős hányadát tönkretenné.
Ezért is fordult az érdekképviselet a miniszterelnökhöz, s patikusok ezrei írták alá az Orbán Viktornak szóló segítségkérő levelet. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a kormány a gyógyszergazdálkodás szigorítását célzó előterjesztés patikusokra vonatkozó részének újabb egyeztetését kérte Mikolától.
Az első tárgyalásra a múlt héten, a kormányülést követő 48 órán belül sor került ugyan, de nem közeledtek az álláspontok. Folytatás -- a patikusok sürgetése ellenére -- csak a hónap végén várható. S mivel még reménykednek, a kulisszák mögött történtekről óvatosan nyilatkoznak. A kamara elnöke csupán annyit mondott lapunknak: továbbra is elvetik a 3500 forintnál drágább orvosságok árrésének 630 forintban meghatározott "fixesítését".
Pintér Gabriella, a Magyar Gyógyszerészeti Társaság Pest megyei szervezetének elnöke azt tartja elképzelhetőnek, hogy az említett ár fölötti gyógyszerkörben 2-3 árréssávot határozzanak meg, s az ott megtakarított pénzt az olcsóbb gyógyszerek sávjába tereljék. Szerinte elfogadhatatlan a szaktárca javaslata, hogy az ominózus 4,3 milliárd forintot vénykezelési díj címén juttassák vissza az olcsó szereket forgalmazó patikáknak. Ez akkora adminisztrációs terhet róna a gyógyszerészekre, amit a kis létszámmal dolgozó patikák nehezen tudnának megoldani.
A kispatikai körbe sorolható pilisszántói Oroszlány gyógyszertár éves forgalma 28 millió forint, amiből 4-5 milliót tesz ki a 3500 forintos határt átlépő, körülbelül ötvenfajta készítmény. Pokó Zoltánné patikatulajdonos szerint az olcsóbb gyógyszerekből nemigen tudna akkora forgalmat bonyolítani, hogy árrés-visszatérítésben részesüljön, s abból beszerezhessse a drágább szereket is. Így tartania kellene attól, hogy a betegek más patikához pártolnak, pedig egy kétezres lélekszámú faluban egy kuncsaft elvesztése is számít.
Egyelőre csak abban van egyetértés a miniszter és a gyógyszerészkamara között, hogy az árrésrendszer átalakításából megtakarítható 4,2 milliárd forint egy részét vissza kell kapniuk a patikáknak. A visszatérítés módját még homály fedi. Mint azt is, hogy az árréselvonást és annak visszajuttatását ugyanabban a miniszteri rendeletben határozzák-e meg. A kamara ezt igényli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.